Hrdost, slzy, radost, tak prožívali finále rodiče fedcupové hrdinky

Brno – Svou dceru přivedli poprvé k tenisu ve třech letech. V té chvíli je ani nenapadlo, že jednou bude patřit do nejlepší světové dvacítky a statisíce nejen tenisových nadšenců ji budou na konci roku 2012 považovat za hrdinku českého fedcupového týmu. Lucie Šafářová to ale dokázala a její rodiče Milan a Jana u jednoho z největších triumfů své dcery nechyběli. „Srdíčko se mi teda klepalo, Lucku jsem takhle ještě nikdy neviděl hrát,“ netajil se se svými emocemi Milan Šafář.

Vy jste byl jako otec u prvních tenisových krůčků Lucie. Napadlo Vás někdy, že na konci roku 2012 bude sedmnáctou nejlepší tenistkou na světě, a získá dva triumfy ve Fed Cupu?

Milan Šafář: Kdyby mi to tehdy někdo řekl, tak bych si myslel, že je snílek, protože dostat se v tenise tak daleko je strašně těžké.

Vy jste nechyběli ani u posledního úspěchu Vaší dcery. Jak jste její zápasy v O2 Areně prožívali?

Milan Šafář: Já jsem měl trošku smůlu, protože jsem dobíral antibiotika, takže jsem si tolik neužil občerstvení, ale srdíčko se mi teda klepalo. Prožíval jsem to silně, protože Lucku jsem, jako spousta ostatních lidí, takhle ještě nikdy neviděl hrát.

Jana Šafářová: Já jsem jen tiše seděla a chvílemi jsem ani nedýchala. Navíc tam byla úžasná atmosféra, která dlouho zůstane v naší paměti, a co se týče emocí, tak převažovalo dojetí.

  • Češky slaví, obhájily Fed Cup autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4103/410235.jpg
  • Lucie Šafářová svému výkonu proti Jankovičové nemohla uvěřit autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4103/410238.jpg
  • Radost Šafářové po zápase s Ivanovičovou autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4101/410064.jpg
  • Lucie Šafářová autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4101/410049.jpg
  • Lucie Šafářová se raduje s českou lavičkou autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4101/410099.jpg
  • Lucie Šafářová po výhře nad Jankovičovou autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4103/410236.jpg
  • Lucie Šafářová v objetí s Petrou Kvitovou autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4103/410293.jpg

Co právě říkáte na ten skvělý výkon Lucky, který ve finále předvedla, a tak největším podílem přispěla k české obhajobě cenné trofeje?

Milan Šafář: Klobouk dolů před tím, co předvedla. Já jsem stále čekal, že přijde nějaká její slabší chvilička. V prvním zápase hlavně v úvodu pracovaly trošku ty její nervičky, ale naštěstí ne dlouho. Ve druhém utkání se slabší chvíle nedostavila vůbec, jela od prvního míčku až k mečbolu.

Jana Šafářová: V těch vítězných chvílích jsem měla velkou radost a byla jsem na ni hrdá, protože potěšila hodně lidí všech generací. To jsem si uvědomila hlavně v práci, protože pozitivní reakce přicházely od mladších i starších. Všichni se radují společně s námi, a to je skvělý pocit.

Napadlo vás někdy, že zrovna Lucie bude strůjkyní fedcupového úspěchu?

Milan Šafář: Podle mě k tomu došlo souhrou mnoha náhod. Peťa onemocněla, vyšlo to i s tím losem, že Lucka končila, nehrál se ani debl. Byl jsem na ni moc hrdý, že ty dva veledůležité body udělala bez zachvění ruky, což u ní někdy nebývá.

Jana Šafářová: Určitým způsobem je to pro ni i velká satisfakce. Takový úspěch si zaslouží všechny hráčky, protože tenis je neustálá dřina, obětování se, cestování a někdy toho mají už opravdu plné kecky, ale stále bojují.

Jak u vás v tu chvíli, kdy Lucie přidala ten třetí, vítězný bod, pracovaly emoce?

Milan Šafář: Slzička pomalu vytekla, byl jsem naměkko. Myslím si, že to byl její životní úspěch.

Jana Šafářová: Byla jsem neuvěřitelně hrdá a převažovala radost. Jako každá matka s ní prožívám dobré i ty zlé chvíle, a když má Lucka radost, tak ji mám i já.