Hospicové hnutí Vysočina slaví 10. výročí své existence

Vysočina – Speciální zařízení, kde by mohli nevyléčitelně nemocní lidé v klidu dožít v kruhu svých blízkých, na Vysočině není. Domácí péči tak suplují terénní pracovníci Hospicového hnutí Vysočina. Problém je v tom, že většina lidí o existenci této péče ani neví. Kraj už ale chystá ve spolupráci s ministerstvem novinku.

Pracovníci hnutí jezdí za svými klienty na objednávku. Zdravotní sestra Helena Nosková informovala, že jde o komplexní péči. Koordinátorka Hospicového hnutí Vysočina Milena Petrová sdělila, že v první řadě je vždy nutné zjistit, jaké pomůcky v rodinách chybí. Hnutí poskytuje zejména lůžka či chodítka.

Ředitel hnutí Petr Havlíček říká, že částky, které si pacienti hradí, se pohybují v řádech stokorun. Domácí hospicová péče není v Česku dobře legislativně zakotvena, a proto mají sdružení poskytující takovou službu málo peněz na provoz a spolehnout se musí na granty a sponzory. I proto nemá hnutí smlouvu s pojišťovnami, jak dodal Petr Havlíček.

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)

Změny ale chystá kraj Vysočina. Jihlavská nemocnice bude první v zemi, kde budou paliativní péči, tedy péči o nevyléčitelně nemocné, poskytovat. „Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nasmlouvat se zdravotními pojišťovnami 15 lůžek,“ nechala se slyšet mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná. Vrchní sestra nemocnice dodala, že o pacienty budou pečovat také psycholog, duchovní a sociální pracovník.

Pokoje pro nevyléčitelně nemocné lidi začnou v jihlavské nemocnici fungovat od nového roku. 24 hodin denně tam s nimi budou moci být i jejich příbuzní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...