Horníci se bojí o příspěvky za zničené zdraví

Ostrava - Zvláštní příspěvek pro horníky, kteří museli opustit doly ze zdravotních důvodů, se možná stane minulostí. Zrušit ho chce ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho zástupci tvrdí, že příplatek už ztratil svůj původní význam. Hornické odbory to pobouřilo. Ministři podle nich neznají podmínky, v jakých se v dolech pracuje.

Evžen Gavron pracoval v dolech 30 let. Byl v rubání i důlním záchranářem. Má zaprášené plíce, alergii na uhelný prach, špatně chodí a má pokřivenou páteř. „Nám chtějí vzít to, co jsme si zasloužili? To je hrozné. Horníci obětovali svůj život, obětovali svoje zdraví, vždyť to je šílené,“ říká smutně. „Horníci jsou pochopitelně rozhořčeni, protože se jedná o zrušení dávky, kterou pobírali více než 20 let,“ uvedl místopředseda Sdružení hornických odborů Jaroslav Vlach. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o sociální dávku, která už není opodstatněná. „Dnes se výrazně změnily podmínky v dolech, snížila se prašnost, mnohem více se dbá na pracovní prostředí pro horníky,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva Pavel Vlček. 

Reportáž Drahomíry Račákové (zdroj: ČT24)

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale zároveň uklidňuje. Ti, kteří už příspěvek pobírají, o něj nepřijdou. „Práce horníků je určitě namáhavá a my nechceme, aby o ty peníze přišli, nějakým způsobem to určitě do budoucna budeme řešit,“ slibuje i tiskový mluvčí OKD Vladislav Sobol. Bývalí horníci dostávají od OKD kompenzační příspěvek až do šedesáti let věku nebo do odchodu do důchodu. Zítra zasedá tripartita. Odboráři na ní vyzvou vládu, aby sama sfárala a svůj záměr ještě zvážila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...