Frýdeckomístecká nemocnice zavedla elektronické recepty

Frýdek-Místek - Lékaři frýdecko-místecké nemocnice začali jako první v Moravskoslezském kraji vydávat pacientům i tzv. elektronické recepty. I když systém funguje už od roku 2010,  využívá ho zatím  velmi málo lékařů a lékárníků. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv má přitom hlavně pro pacienty řadu výhod.

Praktická lékařka Klaudie Ondrušová používá elektronické recepty od prosince. Přednost vidí třeba v tom, že pacient, který potřebuje léky pravidelně a nemá potíže, nemusí do ordinace. „Je možno nám zavolat a nebo mailem napsat a my pošleme elektronický recept,“ říká. Každý lék má svůj kód, ten pak magistr v lékárně sejme čtečkou. Největší předností je u elektronických receptů podle lékárníků bezpečnost. „Recept nelze padělat, elektronický systém nám jasně sděluje, který lék máme pacientovi vydat, je plně automaticky vyplněná hlavička a jméno lékaře,“ tvrdí předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Reportáž Ivy Bartoňové (zdroj: ČT24)

Recepty s kódem začali pacientům nabízet i lékaři frýdecko-místecké nemocnice - jako první v kraji. „Pokud by systém pracoval tak, jak předpokládáme, tak výhodou určitě bude, že budeme vidět, jaké reálné množství léků se skutečně v lékárnách vybralo od našich pacientů,“ uvedl náměstek ředitele Nemocnice Frýdek-Místek David Havrlant. Státní ústav pro kontrolu léčiv, který systém elektronických receptů zavedl, slibuje do několika týdnů další přednosti. „Pacient přesně zjistí, kdo a jaký lék na jeho jméno předepsal a kód bude moci dostat i formou sms,“ prozradil mluvčí SÚKL Ondřej Veselý. Do systému elektronických receptů se zatím v celé republice zapojilo jen téměř 1440 lékařů a 360 lékáren. Odpovědět, proč jich zatím není více, ale nikdo přesně nedokáže. „Ze strany lékařů jsou tady obavy, že budou sledováni, jak nakládají s prostředky z veřejného zdravotního pojištění,“ myslí si předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Podle odborníků, které jsme oslovili,  je ale zřejmě za nezájmem lékařů o systém eReceptů  špatná zkušenost s mediálně známým systémem elektronických zdravotních knížek, které se pokusila zavést VZP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...