Frenštát pod Radhoštěm: Firma začne zpevňovat dům č. 40 ocelovými lany

Frenštát pod Radhoštěm – Po frenštátském domě, který před měsícem a dnem zničily výbuchy a požár, už téměř nic nezbylo. Teď začínají práce, díky kterým naopak má ještě dlouhá léta vydržet dům sousední. Se zničenou budovou měl společné některé konstrukční prvky a částečně se o ni opíral. Statik proto nařídil zpevnění konstrukce. Do té doby se obyvatelé nemohou vrátit.

Práce na zpevňování domu číslo 40 začne provádět specializovaná firma Kos Consult z Přerova. Práce budou trvat několik týdnů, dělníci totiž budou vnitřkem objektu natahovat ocelová lana. Budou se tedy vrtat otvory u stropů a jimi se budou lana provlékat.

Obyvatele domu ve frenštátské ulici 6. května, který sousedí s tím zničeným, probudily v noci na neděli 17. února výbuchy. Předznamenaly jejich evakuaci, která teď trvá už měsíc a den a skončí až za několik týdnů. Teprve teď začaly práce na zpevnění konstrukce domu, kde žijí. Pracovníci specializované firmy navrtají otvory do stropů a provléknou jimi ocelová lana.

Návrat domů se teď pro obyvatele domu číslo 40 zdá vzdálenější než kdy dříve. Několikrát v minulosti už se totiž zdálo, že by evakuace mohla již brzy skončit. Jenomže nejprve se protáhla demolice trosek sousedního domu 39, když se ukázalo, že rozřezání některých panelů potrvá nesrovnatelně déle, než demoliční experti předpokládali. Když demolice konečně skončila, zakázal statik návrat do budovy číslo 40, protože zjistil, že po odstranění sousedního domu ztratila opor a její konstrukce se začala rozpínat. Délku zabezpečovacích prací odhadl na čtyři týdny.

Reportáž Michala Poláška (zdroj: ČT24)
Vydáno pod