První patro brněnského Domu umění nyní bezezbytku patří svérázným stavbám architekta Zdeňka Fránka. Výmluvný název kolekce Útroby architektury, která zde zůstane do konce ledna, možná nenaznačuje, jak mimořádný zážitek vás v tomto Fránkově světě čeká. Autorova podivuhodná díla v recepci přihlížejících zdaleka přesáhnou často nudný odér architektonických výstav sestávajících mnohdy jen z nákresů, fotografií a plánů.
Fránek nápaditě láká do útrob architektury
Tady lze kupříkladu vylézt na Perskou věž, relaxovat v Projekční lázni nebo se podivovat Bazénu idejí. Stručně a laicky řečeno: návštěvník narazí na šest prostorových instalací a každá z nich sama o sobě je jedinečným a nezvyklým zážitkem, který zrcadlí Fránkovo uvažování o prostoru a jeho mase. Na zájemce čekají ještě exponáty nazvané Pohyb v architektuře, Bílá dutina a Bludiště.
Dříve spíše přehlížený tvůrce se stal v posledních šesti letech jedním z nejvíce publikovaných českých architektů v zahraničních médiích. Tuto nebývalou pozornost vyvolala především vila pod Červeným kopcem v Brně, polyfunkční dům Eucon v Praze nebo dostavba zámku ve Velkých Opatovicích. Přitom vlastní ateliér Fránek založil brzy po roce 1989. Ideovým předělem podle odborníků je v roce 2010 dokončená modlitebna církve bratrské v Litomyšli. Brněnská výstava představuje dosavadní činnost ateliéru, hlavním tématem je ale to, co je architektonické práci nejvlastnější, a sice tvorba prostoru. A právě jeho nejrůznější modulace s mimořádným efektem pro diváka si tady neskutečně užijete. A lze souhlasit s tvrzením, že se jedná o jednu z nejlepších stávajících výstav architektury v tuzemsku.
- Zdeněk Fránek - Útroby architektury autor: Petr Polák, zdroj: Dům umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3145/314479.jpg
- Zdeněk Fránek - Útroby architektury autor: Petr Polák, zdroj: Dům umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3145/314478.jpg
- Zdeněk Fránek - Útroby architektury autor: Petr Polák, zdroj: Dům umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3145/314477.jpg
Na této výstavě můžete ležet na speciálních pohovkách a nechat se strhnout prostorovovými obrazy promítanými na strop, můžete bosí šplhat ne nezvyklou věž. Nebo se oddáte instalaci Bílá dutina, která dokonale vyvolává iluzorní vjem z prostoru. Velkým objetem je vodní nádrž, na jejíž hladině plují malé bílé objekty o půdorysu utvořeném jedinou křivkou a autor před diváka staví zmnožený dům, který Fránkova kancelář momentálně připravuje.
A tak lze souhlasit i faktem, že ředitel Domu umění, teoretik architektury Rostislav Koryčánek, věnoval k architektovu životnímu jubileum celé rozlehlé první patro a nebude od věci zmít, že k podobné situaci tady v případě žijícího tvůrce došlo vůbec poprvé. Sám Koryčánek užívá při deskripci a charakterizaci práce Zdeňka Fránka termínu „prostorový vír“, a je nutno přiznat, že tato výstava vás skutečně k sobě stáhne jako silný podvodní proud. A pokud budete k těmto zážitkům chtít dodat i poučený výklad, máte jedinečnou příležitost. Prohlídka výstavy vedená kurátorem i autorem je plánovaná na 12. ledna 2012.