Dnešní symbolický protest lékařů pacienti nepocítili

Praha - Lékaři po celém Česku dnes protestovali proti krokům ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), které podle nich omezují kvalitu a dostupnost péče. Protestní kampaň zorganizovala v ambulancích lékařská komora a v nemocnicích lékařské odbory. Protest ale byl spíše symbolický a pacienti ho téměř nepocítili. Praktičtí lékaři se k akci nepřipojili vůbec a ordinovali normálně.

Takzvaný Den zdraví lékařů se týkal především nemocnic a některých soukromých ambulancí specialistů. Většina lékařů ale pacienty normálně vyšetřila, přičemž jim navíc akorát vysvětlili, se kterými kroky ministerstva nesouhlasí. Někde pacientům nabídli k podpisu petici nazvanou Zachraňme naše zdravotnictví. Někteří lékaři v nemocnicích petici podpořili připevněním stužky.

Akce prý nebyla namířena proti pacientům, nýbrž měla být v jejich zájmu. Petice je proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice. Podle ministerstva zdravotnictví ale půjde letos na péči víc peněz než loni.

Nátlak odmítlo Sdružení praktických lékařů, které chce vyjednávat. Sdružení ambulantních specialistů akci podpořilo, ale po slibu zdravotních pojišťoven, že regulace zmírní, zřejmě couvne. Lékaři buď nezavřeli ordinace vůbec, nebo jen zkrátili ordinační dobu.

Ministerstvo ujistilo, že ve fakultních nemocnicích nebude péče v žádném případě omezena. Nemá prý ani žádný signál, že by to mělo být jinak v menších nemocnicích. Radí pacientům, kteří by se péče nedomohli, ať se obrátí na zdravotní pojišťovnu a ta jim lékaře najde.

Lékaři budou symbolicky protestovat (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...