Coworkingové centrum už i v Ostravě

Ostrava - Ostrava má nové místo pro setkávání a spolupráci. V moravskoslezské metropoli vzniklo první coworkingové centrum. Coworking – tedy práce ve sdíleném pracovním prostoru – je poměrně nový fenomén. První kancelář byla otevřena roce 2005 v San Francisku. V České republice je takových center zhruba desítka - zatím hlavně v Praze a v Brně.

Internet, kopírka, scanner, dataprojektor. Ale také kuchyňka nebo kout pro odpočinek a relaxaci. To je základní vybevení sdílené kanceláře, která se z Ameriky dostala až do Evropy. Coworkingová centra mají být alternativou dlouhodobého pronájmu drahých kanceláří. „Jsou tady lidi, kteří pracují na volné noze, nebo chtějí třeba jenom zdrhnout z pracovního stereotypu,“ říká ředitelka coworkingového centra Viva Renáta Ptáčníková.

„Hlavní přínos vidím v tom, že člověk potká nové lidi a má šanci získat si nové kontakty. Třeba já jsem programátor, ale moc neumím design, takže pro mě je dobré potkat se s designéry,“ prozradil programátor Jiří Urbášek.

Reportáž Lucie Křížkové (zdroj: ČT24)

Svůj stůl si můžou zájemci o coworking v Ostravě pronajmout za 50 korun na hodinu. Anebo zaplatí měsíční paušál 3000 korun. Vítané jsou i pracující maminky, kterým tu pohlídají děti. Udržet klienty tu chtějí i díky doprovodnému programu jako jsou semináře nebo divadelní představení. Sociologové a psychologové se shodují v tom, že podobná centra mají smysl. „Lidi vlastně, kteří pracují ve skupině, tak jsou často vybuzováni k většímu výkonu, než když pracují doma,“ tvrdí psycholožka Dagmar Beránková. V CW centru může pracovat až 35 lidí. Na akce se jich tu vleze 250. Celá rekonstrukce stála 3,5 miliónů korun. Všechny peníze šly ze soukromých zdrojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...