Češi ovládli čtyřhru a jsou bod od obhajoby

Bělehrad – Ve třech setech zvládli Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem porazit srbskou dvojici Nenad Zimonjič, Ilja Bozoljac. Česko si tak před posledním dnem připsalo klíčový bod ve čtyřhře po setech 6:2, 6:4 a 7:6. Na zápasy reprezentanti vedou 2:1 a jsou jediné vyhrané utkání daleko od obhajoby vítězství v Davis Cupu.

Berdych se Štěpánkem opět potvrdili svoji výjimečnost v daviscupové čtyřhře. Nastoupili spolu k patnáctému zápasu a radovali se již ze 14. výhry. Tentokrát na kurtu dirigoval a všechny převyšoval Štěpánek. Dvojnásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře s přehledem „uklízel“ voleje mimo dosah Srbů a vedle výborných volejů také dobře podával, chytře returnoval a prohazoval. Berdych tradičně „tvrdil muziku“ přesným servisem a údery odzadu vyvíjel na soupeře tlak.

Slabinu v srbské dvojici, do které nakonec nebyl zařazen Djokovič, našli Češi v Zimonjičovi. Ten se stal v 37 letech nejstarším hráčem finále Davis Cupu, Berdych se Štěpánkem mu vzali v prvním i druhém setu vždy servis. Stejně jako při dvouhrách se občas ozýval pískot při prvním i druhém servisu českých hráčů, ale Berdych se Štěpánkem si toho nevšímali a podání si drželi bez větších problémů.

Srbům povolili za celý zápas jediný brejkbol, který Štěpánek zkušeně odvrátil zkrácením za síť, na které Bozoljac nereagoval. Nejvyrovnanější byl třetí set, v kterém ani jeden pár nepřišel o servis. V tie-breaku se prezentoval prohozem Berdych a Štěpánek zápas doservíroval. Úvodní dvouhry v pátek dopadly podle předpokladů. Štěpánek podlehl Djokovičovi 5:7, 1:6, 4:6, Berdych vyrovnal po výhře 6:3, 6:4, 6:3 nad Lajovičem.

V neděli se pokusí od 14:00 rozhodnout Berdych, ale musí porazit druhého hráče světa Novaka Djokoviče. S tím má nepříznivou bilanci 2:14, letos ho však zdolal na antuce v Římě. O případný rozhodující bod by hrál jako v loňském finále v Praze Štěpánek a jeho soupeřem by byl 117. hráč žebříčku ATP Dušan Lajovič.