Brno v říjnu přivítá velkou výstavu o Tutanchamonově hrobce

Brno - Velká putovní výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady, která se věnuje jednomu z největších objevů egyptologie, začne 19. října v bývalé velkoprodejně v Brně-Štýřicích. Autoři výstavy vytvořili přesné kopie asi tisícovky předmětů nalezených v pohřební výbavě faraona a rekonstruovali všechny tři místnosti jeho hrobky. Lidé si prohlédnou hrobku tak, jak ji viděli její objevitelé, v odpovídající velikosti. Do 28. září bude současně otevřena vídeňská výstava, která nabízí 150 originálních artefaktů.

Návštěvníci budou moci detailně prozkoumat nejvýznamnější nalezené předměty včetně kopie faraonovy slavné zlaté masky. Doprovodné materiály a multimédia poskytnou návštěvníkům řadu podrobností o životě starých Egypťanů.

Tutanchamon nebyl příliš významný faraon. Jeho hrobka je ale výjimečná tím, že se zachovala neporušená a nevykradená. Proto objev archeologa Howarda Cartera vyvolal v roce 1922 vlnu zájmu po celém světě.

Během prací v Tutanchamonově hrobce nebo krátce po nich zemřelo několik lidí. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který výzkum financoval. Zrodila se tak legenda o faraonově kletbě, jež prý zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.

Podle pozdějších lékařských průzkumů zahynulo za 12 let osm z 58 lidí, kteří v hrobce pracovali. Sám Carter se dožil 66 let a lékař, který faraona pitval, zemřel v 75 letech. Vědci přesto soudí, že na některá úmrtí měl faraon vliv - příčinou onemocnění mohly být spory plísní, které se v Tutanchamonově hrobce rozmnožily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...