Brno - Velká putovní výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady, která se věnuje jednomu z největších objevů egyptologie, začne 19. října v bývalé velkoprodejně v Brně-Štýřicích. Autoři výstavy vytvořili přesné kopie asi tisícovky předmětů nalezených v pohřební výbavě faraona a rekonstruovali všechny tři místnosti jeho hrobky. Lidé si prohlédnou hrobku tak, jak ji viděli její objevitelé, v odpovídající velikosti. Do 28. září bude současně otevřena vídeňská výstava, která nabízí 150 originálních artefaktů.
Brno v říjnu přivítá velkou výstavu o Tutanchamonově hrobce
Návštěvníci budou moci detailně prozkoumat nejvýznamnější nalezené předměty včetně kopie faraonovy slavné zlaté masky. Doprovodné materiály a multimédia poskytnou návštěvníkům řadu podrobností o životě starých Egypťanů.
Tutanchamon nebyl příliš významný faraon. Jeho hrobka je ale výjimečná tím, že se zachovala neporušená a nevykradená. Proto objev archeologa Howarda Cartera vyvolal v roce 1922 vlnu zájmu po celém světě.
Během prací v Tutanchamonově hrobce nebo krátce po nich zemřelo několik lidí. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který výzkum financoval. Zrodila se tak legenda o faraonově kletbě, jež prý zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.
Podle pozdějších lékařských průzkumů zahynulo za 12 let osm z 58 lidí, kteří v hrobce pracovali. Sám Carter se dožil 66 let a lékař, který faraona pitval, zemřel v 75 letech. Vědci přesto soudí, že na některá úmrtí měl faraon vliv - příčinou onemocnění mohly být spory plísní, které se v Tutanchamonově hrobce rozmnožily.