Brněnští si připomněli odsun Němců

Brno - V Brně si skupinka lidí připomněla odsun Němců po skončení druhé světové války, kteří museli v poválečné protiněmecké atmosféře nuceně opustit své domovy a pěšky jít více než 30 kilometrů do sběrného tábora v Pohořelicích. Po krátkém pietním aktu u pomníku na Mendlově náměstí pak lidé vyrazili na pochod právě do Pohořelic. Celou trasu chtěli ujít pěšky, stejně jako tehdejší německy mluvící obyvatelé při pochodu.

Pochodu se zúčastnila i pamětnice odsunu Gerda Skalníková. Tuto historickou událost, při které muselo Brno opustit asi 20 tisíc Němců, si připomněli lidé z Fóra pro česko-rakouský dialog. Pak vyrazili projít celou trasu. Organizátor pochodu Jaroslav Ostrčilík se nechal slyšet, že cílem je zakusit to, co si Němci tehdy museli protrpět. Dodal však, že s vodou v batohu na zádech.

Historické prameny dokládají, že cestou na konci května roku 1945 zemřeli tři lidé - muž, který zastřelil svou ženu a sám padl ranou českého vojáka, a stařec. Ten umřel vysílením. Historik Vlastimil Schildberger z Moravského zemského muzea sdělil, že existují výpovědi, které uvádějí, že strážníci měli gumové hadice.

Reportáž Lukáše Pfausera (zdroj: ČT24)

K památníku odsunutých Němců v Pohořelicích skupinka lidí naplánovala přijít ve večerních hodinách. Přesně za rok si všichni chtějí tuto historickou událost opět připomenout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...