Brněnští potápěči cvičili na Dyji v Břeclavi na nebezpečnou misi

Břeclav - Brněnské policejní potápěče čeká už za několik dní těžký úkol. Už 17 let číhá v bosenské řece Sávě nebezpečí v podobě 150 dělostřeleckých min ráže 120 milimetrů. Bosenská vláda požádala právě brněnskou jednotku potápěčů, protože ta kromě záchranných prací zvládá i ty pyrotechnické.

Dnes se brněnský tým připravoval na řece Dyji u Břeclavi, kde cvičil zákroky na maketách pum. Do Bosny vyrazí 3. září a stráví zde celkem 9 dní. S hledáním min potápěčům bude pomáhat speciální sonar, s jehož pomocí určí přesnou lokalitu munice. V řece se přitom nachází pravděpodobně kolem 150 min ráže 120 milimetrů. Jedno takové těleso váží 120 kilogramů a je téměř metr dlouhé.

No comment: Příprava potápěčů na misi v Bosně (zdroj: ČT24)

Pokud hledání pomocí sonaru selže, budou muset potápěči prohledávat přímo dno rozlehlé řeky, která má v nejrizikovějším místě šířku až 200 metrů. Bosenská vláda si na misi vybrala právě potápěče z Brna, protože patří ke světové špičce díky komplexnímu výcviku. Jako hloubkoví potápěči do více než 100 metrů ovládají rovněž pyrotechniku a jsou současně i záchranáři.

Jaké jsou pocity potápěčů před misí? (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...