Boj o společenský dům v Prostějově

Spor o zachování společenského domu v Prostějově se dostane až před Nejvyšší soud. Před čtyřmi roky chtěla postavit radnice místo stávajícího Kulturního centra novou obchodní galerii se společenským sálem. Vítěz zakázky, společnost Manthellan, už ale tuto podmínku ve smlouvě neměl. Podle bývalého zastupitele Jana Navrátila je takový postup pro město nevýhodný.

Proti plánovanému bourání společenského domu se postavila i část prostějovských obyvatel. Více než dva a půl tisíce lidí podepsalo petici pro jeho zachování. Nelíbí se jim postoj města, které nepožaduje výstavbu sálu, zachování tržnice aj. Navíc jsou přesvědčeni, že investor tak velmi levně přišek k pozemkům, které může použít čistě pro obchodní účely.  

Společnost Manthellan vzkazuje, že plánuje postavit obchodní centrum, parkoviště, prostory pro administrativu, bytový dům a obchodní galerii. Sdružení Pro Prostějov však poukazuje i na to, že půl roku před podepsáním smlouvy si město Prostějov nechalo udělat i právní analýzu smluv a doporučení znělo: smlouva je pro město nevýhodná, nepodepisujte ji.

Reportáž Martina Laštůvky (zdroj: ČT24)

Magistrát se před časem rozhodl prodloužit fungování společenského domu až konce plesové sezóny v roce 2014. Co bude s takzvaným Kaskem potom, se ale zatím neví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...