Barokní schodiště ve Fulneku prochází opravou

Fulnek - Historické barokní schodiště spojující náměstí a zámek začali opravovat ve Fulneku. Důvodem prací je havarijní stav nemovité kulturní památky. Svah pod schody a vstupním portálem se totiž sesouvá, restaurátoři jej musí zpevnit.

Čištění posledních několika původních pískovcových schodů z počátku 18. století. Symbol Fulneku Jan Amos Komenský se po nich sice už neprošel, přesto je restaurátoři pečlivě opraví a vrátí na své místo. Barokní schodiště prochází rozsáhlou rekonstrukcí. „Bude se dělat nová základová deska pod schodiště, protože to se rozevíralo, celý svah je trošku v pohybu, takže je nutné zajistit jednotlivé schodnice proti posunu,“ upřesnil akademický sochař Vojtěch Míča. Radnice chtěla původně letošní milionovou státní dotaci na opravu památek věnovat na výměnu krovů kostela Nejsvětější Trojice. Nakonec místo střechy nad hlavou dostanou farníci a turisté při cestě ke kostelu pevnější půdu pod nohama - opravené schodiště. „Na základě statického posudku bylo zjištěno, že je narušena statika ohradní zdi i tady toho portálu, tak jsme se rozhodli v letošním roce tuto dotaci investovat právě do opravy této památky,“ vysvětlila starostka Fulneku Jana Mocová.

Reportáž Michala Poláška (zdroj: ČT24)

Restaurováním projde také pět soch na obou vstupních portálech. Jejich základy budou navíc zpevněny. Barokní schodiště je posledním pozůstatkem zástavby jižní strany fulneckého náměstí. Na konci druhé světové války zapálili okolní domy sovětští vojáci, poté už budovy obnoveny nebyly. „Domy, které tady původně stávaly, tak tu bránu v podstatě z obou stran podepíraly a tím, že se odstranily, tak dochází k těmhle trhlinám a narušení statiky vůbec,“ říká akademický sochař Vojtěch Míča. Oprava schodiště vyjde na téměř dva a půl milionu korun. Návštěvníci kostela, zámku či místní umělecké školy se po něm znovu projdou v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...