Armáda pozastavila provoz radaru u Slavkova, rušil totiž signál

Slavkov u Brna - Armáda musela v říjnu dočasně pozastavit provoz radaru NATO na slavkovském bojišti. Rušil totiž televizní digitální příjem části obyvatel Sokolnice. U Českého telekomunikačního úřadu si na to stěžovalo sedm obyvatel obce. Odstávka je dočasná, nepřetržitý provoz radaru by se měl obnovit v prosinci.

Námitky obyvatel Sokolnic úřad uznal jako oprávněné, uvedl Jiří Caletka z ministerstva obrany. V prosinci podle něj začne opětovný test radiolokátoru, při němž by měl být opět uveden do nepřetržitého provozu.

Výrobce zařízení se již zavázal, že nechá na své náklady závadu na příjmu vysílání u všech sedmi stěžovatelů odstranit. Zda byl zásah úspěšný, to se ukáže právě při prosincových zkušebních testech. Pokud vše dobře dopadne, armáda si oficiálně převezme nový páteřní radar NATO v srpnu příštího roku.

Obyvatelka Sokolnic a starosta o problémech s rušením signálu (zdroj: ČT24)

Testy spojené s opětovným spouštěním radaru jsou podle Caletky naplánovány na pracovní dny tak, aby se konaly vždy mimo hlavní vysílací časy. O těchto termínech budou občané předem informováni prostřednictvím obecního rozhlasu. Na test zařízení budou dohlížet pracovníci Českého telekomunikačního úřadu.

Slavkovský radar je v nemilosti už od svého vzniku

Radar byl postaven v letech 2006 až 2009 za bezmála půl miliardy korun. Jde o zařízení NATO kontrolující vzdušný prostor nad Moravou. Do testovacího režimu byl spuštěn v srpnu. Radar s označením FADR vznikl na místě staré radarové základny. Proti jeho výstavbě protestovaly obyvatelé obcí Slavkovska i členové napoleonských organizací. Kopule radaru ruší podle nich krajinný ráz. Tato technika prý na slavkovské bojiště, které je od dob bitvy tří císařů hrobem tisíců vojáků, z pietních důvodů nepatří. Obavy byly i z provozu radaru. Studie ale negativní vliv na zdraví lidí neprokázaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...