Strážnice na obrazovkách České televize

Jubilejní 70. ročník mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, který se koná od 25. do 28. června 2015, dostává velký prostor ve vysílání České televize. Brněnské studio odtud vysílá hned tři přímé přenosy, připravilo premiérový dokument a zapojilo se do doprovodného programu přímo v místě festivalu. Chybět nebudou ani zpravodajské vstupy a reportáže. Česká televize je také hlavním mediálním partnerem festivalu.

Jednomu z nejstarších evropských folklorních festivalů věnuje Česká televize pozornost každým rokem. Letošní jubilejní 70. ročník je ale přece jen výjimečný. „Strážnice je po desítky let synonymem pro svátek lidové kultury,“ říká ředitel brněnského studia České televize Jan Souček a dodává: „Česká, dříve Československá televize u toho vždy byla. Proto je nám letos ctí nabídnout divákům hned tři přímé přenosy i premiérový dokument Břetislava Rychlíka.“

Už v pátek 26. června přivítají moderátoři Dobrého rána Soňa Baranová a Ondra Blaho diváky ČT2 přímo ze Strážnice. Živě vysílaný proud informací a zajímavostí začínáv 5:59.

Premiérový dokument Tunel pod dějinami aneb Sedmdesát let zázraků vysílá ČT2 v sobotu 27. června v 18:05. Režisér Břetislav Rychlík v něm vzpomíná na uplynulé ročníky festivalu, folklorní osobnosti a mapuje vývoj folklorismu od konce války až po současnost.

Diváci ČT art mohou v sobotu 27. června od 20:20 hodin sledovat dvouhodinový přímý přenos programu s názvem Kde domov mů(ó)j. Scénická freska vypovídá o podobách tradiční lidové kultury našich národů, o jejich životě a práci, svátcích, víře, radosti a veselosti.

V neděli 28. června vysílá ČT2 v 9:00 přímý přenos slavnostní krojované bohoslužby. Mše svaté z kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici se zúčastní domácí i zahraniční folklorní soubory. Hlavním celebrantem a kazatelem je olomoucký arcibiskup a strážnický rodák Jan Graubner.

Informovat o dění ve Strážnici bude i ČT24 a regionální zpravodajské pořady České televize.

Česká televize ze Strážnice nebo o ní nejen vysílá, ale přijede i mezi její návštěvníky. Od pátku 26. do neděle 28. června se s ní setkají jak ve Skanzenu, tak v zámeckém parku. Brněnské studio připravilo celodenní doprovodné programy. Jedním z nich je Kino ČT ve Skanzenu, kde budou od 10 do 18 hodin promítány archivní pořady s folklorní tematikou. Na pódiu vedle zámku se velcí i malí mohou postavit před televizní kameru a zazpívat si s cimbálovkou. Záznam svého vystoupení dostanou od České televize jako dárek. Kromě toho si zájemci mohou zahrát přímo na pódiu  AZ-kvíz s Alešem Zbořilem, děti si zatancují a zazpívají s moderátory Hýbánek Týnou a Zdeňkem. Na ty nejlepší a nejodvážnější čekají drobné ceny. A na všechny pak Večerníček. Ani ten totiž ve Strážnici nebude chybět. Podobně jako festival je totiž i on letošním jubilantem, jen o dvě desítky let mladším. Slaví totiž padesátiny!