Byla založena Organizace pro osvobození Palestiny

Jeruzalém - Organizace pro osvobození Palestiny (Palestine Liberation Organization) byla založena Ligou arabských států 2. června 1964 na 1. kongresu Palestinské národní rady. Cílem kongresu, který se konal v jordánském sektoru Jeruzaléma, bylo vytvořit takovou organizaci, jež bude zastřešovat všechny hlavní palestinské organizace. Téhož dne byla také přijata Palestinská národní charta, která označila Palestinu za historické území patřící celému arabskému světu. Charta uznala za Palestince i Židy palestinského původu, ale jen v případě, že se rozhodnou žít s ostatními v míru.

Organizace pro osvobození Palestiny se začala výrazněji prosazovat v červnu 1967 po prohrané arabsko-izraelské válce. Po obsazení pásma Gazy a západního břehu Jordánu byla Palestinská národní charta bohužel doplněna o další bod, ve kterém byl ozbrojený boj označen za jediný prostředek k osvobození Palestiny. O rok později vstoupily do organizace i různé militantní a ozbrojené složky.

Po další prohrané arabsko-izraelské válce v říjnu 1973 vedení organizace stanovilo tezi o mírovém spolužití dvou států v Palestině. Tímto aktem byla nepřímo uznána existence Izraele jako státu. Toto rozhodnutí  následně vyvolalo rozbroje uvnitř organizace a způsobilo její rozštěpení, odstoupilo několik dílčích organizací. 

Organizace pro osvobození Palestiny se během své dlouholeté existence stala velkým byrokratickým aparátem, který měl svého času téměř 90 zastupitelství po celém světě.

Předsedou organizace je Mahmúd Abbás. Stal se jím v roce 2004 poté, co zemřel jeho předchůdce Jásir Arafat, který byl ve funkci předsedy od roku 1969.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...