Byla zavražděna indická politička Indira Gándhíová

Dillí - Významná indická politička Indira Gándhíová, přezdívaná matka Indie, která po návratu do čela vlády v roce 1980 čelila narůstajícím územním nárokům sikhských separatistů a také jejich ozbrojeným útokům, se stala 31. října 1984 obětí atentátu. Ten na ni v Dillí spáchali dva sikhitští členové její ochranky. Místo, kde byla zavražděna, dodnes připomíná mozaiková cesta nazvaná "Křišťálová řeka", navržená Čechem Jaroslavem Fričem.

Indira Prijadaršiní Gándhíová se narodila 19. ledna 1917. Získala elitní politické a ekonomické vzdělání na univerzitách v Indii, Švýcarsku a v britském Oxfordu. Při svém pobytu v Evropě poznala i svého budoucího manžela, novináře a člena Indického národního kongersu Firúze Gándhího.

V roce 1966 se Indira Gándhíová poprvé stala ministerskou předsedkyní Indie a navázala na politický odkaz svého otce Džaváharlála Néhrúa. Poté přes 14 let řídila železnou rukou „největší demokracii světa", zvítězila ve třetí indicko-pákistánské válce a dovedla Indii do klubu jaderných mocností.

Po jejím zavraždění navázal na odkaz politické dynastie Néhrú-Gándhí v premiérském křesle její starší syn Rádžív.