Hromadná sebevražda příslušníků sekty Svatyně lidu v Guyaně

Jonestown - Sekta Svatyně lidu hlásala o sociální rovnosti, rasové snášenlivosti a právech chudých. V srdci guyanské džungle se pokoušela vystavět umělé město Jonestown, ve kterém by všichni obyvatelé měli stejná práva. Plán vybudovat beztřídní společnost ale brzy ztroskotal. Členové sekty nakonec úmyslně vypili limonádu smíchanou nejspíš s kyanidem a spáchali hromadnou sebevraždu.

Sekta vedená kazatelem Jimem Jonesem si půdu v Guyaně pronajala v roce 1974. Mnoho členů sekty věřilo, že zde postaví socialistický ráj s naprostou ekonomickou, sociální i rasovou rovností. Sny o harmonickém společenství se ale ihned rozplynuly. Lidé se museli tísnit v chatrčích a pracovat 12 hodin denně. Každý den také museli navštěvovat přednášky svého vůdce.

Američtí agenti, kteří sektu následovali až do Guyany, náhlásili americkému úřadu podezření z manipulace s místními lidmi. Jonestown vzápětí navštívil americký senátor Leo Ryan. Cílem jeho cesty bylo zjistit, v jakých podmínkách tu sekta žije.

O průběhu návštěvy existují dvě verze. Podle první se znepokojující zprávy nepotvrdily, podle druhé verze členové sekty těžce nesli návštěvu senátora, kterou chápali jako krok k likvidaci Jonestownu. Začal konflikt, který skončil masakrem. Na letišti byl senátor a další čtyři lidé zastřeleni.

Po bouřlivé debatě bylo rozhodnuto, že členové sekty spáchají hromadnou sebevraždu. V Guyaně tehdy na následky požití kontaminované limonády zemřelo 918 osob. Celý incident byl nejtragičtějším skonem amerických civilistů do teroristických útoků v září 2001.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...