Vyjádření Mirka Topolánka k rozhodnutí ČSSD

Vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka k dnešnímu rozhodnutí ČSSD nepodpořit návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny:

Dnešní rozhodnutí Jiřího Paroubka a ČSSD znamená pro celou zemi znovu jen prohloubení krize a další destabilizaci české politické scény.

Jiří Paroubek opakovaně povyšuje své osobní zájmy nad zájmy celé České republiky. Poprvé se tak stalo uprostřed českého předsednictví Evropské unii. Dnes je to další vážný příklad nezodpovědného a zaslepeného postoje Jiřího Paroubka a jeho strany.

Jiří Paroubek selhal. Politik, který během večera změní názor o 180 stupňů a poruší všechny dohody, nemůže být pro nikoho důvěryhodný.

Tato změna postoje Jiřího Paroubka a sociální demokracie je pro občany nepochopitelnou politickou hrou. Výsledkem bude znovu jen prohloubení nedůvěry v politiky a politiku.

Dnes u sociálních demokratů zvítězil zájem o vlastní rychlé blaho, zachování poslaneckých platů a výhod. Nedali prostor voličům, aby sami rozhodli o dalším směrování země. Nechtějí podstoupit riziko volební porážky.

Možná se teď Jiří Paroubek bude snažit své rozhodnutí zdůvodnit zájmem státu a schválením rozpočtu. Žhář ale nemůže dělat hasiče.

ODS je připravena i v této situaci odvést práci odpovědné politické strany.

Vyzýváme vládu Jana Fischera, aby co nejrychleji předložila Poslanecké sněmovně ke schválení návrh protikrizového rozpočtu včetně balíčku legislativních změn, které jej umožní. Jsme přesvědčeni, že v dané situaci musí být hlasování o tomto zákonu spojeno s vyslovením důvěry Fischerově vládě.

Na středu svoláváme k nové situaci mimořádné jednání výkonné rady ODS.

Mirek Topolánek

předseda ODS