Galileo Galilei objevil čtyři velké měsíce Jupiteru

Řím - Italský fyzik, astronom, matematik a filozof Galileo Galilei, jenž je často uváděn jako „otec moderní astronomie“ či „otec moderní fyziky“, objevil 7. ledna 1610 první čtyři velké měsíce Jupiteru. Měsíce Europa, Ganymed, Callisto a Io, což jsou vůbec první nebeská tělesa objevená dalekohledem, se souhrnně nazývají Galileovy měsíce. Sám Galileo je pojmenoval Medicejské hvězdy podle svých mecenášů. Tento objev měl pro astronomii veliký význam, protože prokázal, že existují nebeská tělesa, která neobíhají kolem Země, zároveň objev znamenal velkou podporu pro uznání heliocentrického systému. Dnes má Jupiter jako největší planeta sluneční soustavy potvrzeno 63 měsíců.

Rodák z Pisy, narozený 15. února 1564, byl významným učencem. V roce 1609 například předvedl v Benátkách první dalekohled, provedl četná astronomická pozorování, která ho přesvědčila o správnosti Koperníkovy teorie. Sestrojil i hydrostatické váhy, objevil neměnnost doby kyvu kyvadla, studoval zákony pádu, odhalil i zákon akcelerace. Sestrojil mimo jiné první primitivní teploměr, tehdy nazývaný vzduchový termoskop.

Rehabilitován až 350 let po smrti

Církev, která zprvu nové objevy tolerovala jako možné hypotézy, však v roce 1616 heliocentrický názor zakázala. Protože Galilei hlásal, že Slunce stojí a Země se točí, byla proti němu podána u inkvizice žaloba, a jeho hlavní dílo Rozhovory o dvou velkých světových soustavách ptolemaiovské a koperníkovské (1632) bylo označeno za kacířské. V roce 1633 byl proti němu veden v Římě proces, na němž byl nucen zříci se svých „bludů“, a až do konce svého života pak zůstal pod kontrolou inkvizice. Zemřel slepý ve své vile v Arcetri (severně od Florencie) 8. ledna 1642. Katolická církev jej s konečnou platností rehabilitovala v říjnu 1992.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...