Halleyova kometa – vědci ji poprvé vyfotografovali

Praha - Návrat Halleyovy komety se 18. května 1910 stal velkou událostí, která vyvolala pozornost vědecké i laické veřejnosti. Tvrdilo se, že by plyny z jejího ohonu dokonce mohly poškodit Zemi a vyvolat nemoci. Kometa, pojmenovaná podle britského astronoma Edmunda Halleyho, nakonec proletěla kolem Země, aniž by byla zaznamenána nějaká zvláštní událost. Vědcům se ji aspoň podařilo poprvé vyfotografovat.

Nejlépe byla tehdy pozorovatelná 20. a 21. května 1910 a byl to první návrat, na který už čekali astronomové vybaveni fotografickou technikou. Na jejím sledování se podílely observatoře po celém světě. Návrat slavné komety v roce 1910 inspiroval umělce všeho druhu a senzacechtivá média psala o tom, že nebezpečné plyny z jejího ohonu mohou poškodit Zemi nebo způsobit nemoci. Nic se samozřejmě nestalo. 

Halleyova kometa se později stala námětem básně ze stejnojmenné sbírky českého básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, zpíval o ní i písničkář Slávek Janoušek. Zajímavostí také je, že Halleyova kometa zářila v letech narození i úmrtí spisovatele Marka Twaina, který si prý dokonce smrt v roce jejího návratu před 100 lety předpověděl. 

Halleyovu kometu lze pozorovat na obloze přibližně každých 76 let. Nejstarší věrohodný záznam o této kometě pochází z Číny z roku 239 před naším letopočtem, naposledy ji bylo možné vidět v roce 1986 a příště se objeví v roce 2061. Kometa se zatím vrátila k Zemi asi třicetkrát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...