Singles prorůstají i do byznysu

Praha - Dříve byli považováni za podivné lidi, dnes jsou to často bohatí, úspěšní a samostatní lidé, kteří představují ve společnosti velkou skupinu - řeč je o singles. O lidech, kteří se rozhodli jít životem samostatně, bez partnera. Na singles se dá i vydělat - na trhu se objevily byty, uzpůsobené právě pro jednotlivce, či páry bez dětí.

"Máme dvě skupiny lidí. Jsou lidé svobodní, kteří jsou mnohdy nedobrovolně svobodní,
není to u nich forma života, kterou si vybrali. A potom jsou ti singles, kteří žijí sami,
jsou ekonomicky nezávislí, vybrali si to jako styl života, mají většinou vyšší příjmy a vzdělání," tvrdí Eva Mitchell ze sociologického ústavu Akademie věd ČR.


Podle studie společnosti STEM/Mark z loňského roku si život bez partnera zvolila čtvrtina lidí dobrovolně, naopak zbylé tři čtvrtiny kvůli různým životním okolnostem. Většina singles podle průzkumů považuje období bez partnera za životní fázi, nikoliv konečný stav. Zhruba 40 procent singles je se svou životní situací spokojeno, 60 procent by uvítalo život s partnerem (STEM/MARK 2010).

Proč jsou lidé singles

Petra Slabá říká: „My hodně pracujeme, a když nepracujeme, tak pečujeme o sobe, většina lidí chodí pravidelně cvičit, pracují na sobě, po večeři si ještě zapnou počítač a zase na něčem pracují, intenzivně se věnují svým koníčkům. a v takové uzavřené skupině máte malou možnost najít partnera.“

Dle Petra Dufka z ČSOB se určitě nedá říct, jestli se vyplatí státu spíše singles nebo ženatí lidé s dětmi, Dá se říct pouze to, že krátkodobě je pro něj výhodnější, když je tady více singles, kteří platí vyšší daně. více utrácejí. Z hlediska nějaké dlouhodobé perspektivy státu, penzijního systému, nebo z hlediska zdravotního systému, je však výhodnější, aby stát dosahoval přírůstku obyvatel. A ČR je teď v situaci, která přiliš výhodná není. Dle Českého statistického úřadu počet sňatků od roku 2007 klesá.

Video Ekonomika +
video

Ekonomika +

Společnost sólistů plodí nové služby. Podobně jako v jiných oblastech, tak i v seznamování lidí do Česka pronikají nové trendy. Hodně lidí sazí při hledání partnera na online svět - podle světových průzkumů až čtvrtina partnerství lidí ve věku mezi 18 a 30 roky začala na internetu. Ze Spojených států k nám nově přichází technika, která je založená na individuálním vyhledání partnera takzvaně na míru. Pro singles se na trhu objevily i speciálně upravené byty - například bez dětského pokoje.

Nové formy seznamování a kdo je využívá

„Vybíráme partnery podle jejich profilu, zájmu, podle toho, jak ty lidi znáte a zároveň jim pomáháme v tom, aby se dokázali lépe sami sebe poznat, aby věděli, proč nemohou na partnera narazit,“ říká majitelka seznamovací agentury Náhoda Veronika Vinterová.

Počítač
Počítač

Nejvíce zájemců o seznamovací služby je z řad manažerů nejrůznějších firem a větších nadnárodních společností. Jsou to především lidé, kteří hodně pracují a mají velmi málo času vztah hledat.

V poslední době velmi populární jsou i takzvaný speed dating, tedy něco jako rychlé rande. Využívá ho stále více Čechů a na internetu rostou poskytovatelé takovýchto služeb jako houby po dešti. Za účast na jedné hodině seznamování zaplatí návštěvník 690Kč.

Lukáš Uhl ze Smart dating

"Dáváme dohromady muže a ženy různé věkové kategorie, kteří by se jinak nepoznali. Za večer se sejde zhruba 12 mužů a 12 žen a po pěti minutách se střídají v individuálním hovoru. My vždy po pěti minutách uděláme gong a ten muž se přesune k dalšímu stolečku a každý si pak vyznačí, kdo mu byl sympatický.