Projekt revitalizace brněnské přehrady se musí předělat, má chyby

Brno - Nečekanou informaci dnes zveřejnilo Povodí Moravy. Projekt čištění brněnské přehrady má chyby. Co to znamená? Že některé části projektu jako je třeba odbagrování bahna nebo další vápnění se budou muset z projektu vypustit. Jsou totiž podle Povodí zbytečné a ke skutečnému vyčištění přehrady by nevedly. S informací přišel nový ředitel Povodí Moravy, který si nechal zpracovat novou odbornou analýzu. Zůstává tak otázkou, zda projekt za čtvrt miliardy z kapes daňových poplatníků, nebudou vyhozené peníze.

Proč přichází ředitel s takovou informací právě nyní? Povodí Moravy argumentuje tím, že se v srpnu loňského roku vyměnilo vedení podniku a právě až nový generální ředitel Libor Dostál si kvůli průtahům a nejasnostem v projektu nechal udělat odbornou analýzu. Ta prý až teď ukázala, že některé kroky, které chtěli v letošním roce vodohospodáři k vyčištění brněnské přehrady podniknout, jsou buď úplně zbytečné, protichůdné nebo by měly pouze krátkodobý efekt.

Teprve nyní se také bude vedení Povodí Moravy zamýšlet nad tím, jestli nechá udělat odbagrování sedimentů nebo vápnění. Jaké další konkrétní akce ale úplně vyškrtne, upraví nebo přidá a jak se vlastně celý plán změní, nedokáže vedení Povodí Moravy říct. Vše by se snad mělo vyřešit na schůzce se zástupci města Brna a Jihomoravského kraje příští pondělí. Jde totiý o čtvrt miliardy, kterou celý projekt má vyčerpat.

Video Za špatný projekt k přehradě Povodí Moravy trestat nebude
video

Za špatný projekt k přehradě Povodí Moravy trestat nebude

Generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál uznává, že chyba je na jejich straně. Zároveň ale tvrdí, že vinu nese i projektant celého plánu na zbavení přehrady od sinic, odborná firma Pejry enviroment a také částečně kraj a město.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera je ale za celý projekt za čtvrt miliardy korun plně odpovědné pouze Povodí Moravy. To slibuje, že pokud se teď okamžitě projekt přepracuje, přehrada bude do roku 2012 čistá, jak se zavázalo, a čistší přehrady se v takovém případě Brňáci dočkají už letos v létě. Zároveň podle Povodí stále platí to, že nádrž napustí na obvyklou úroveň letos v květnu.