Záplavy poškodily majetek mnoha lidí

Trutnovsko/Vysočina/Třeboňsko – V některých obcích dochází k poškození majetku obyvatel po povodních opakovaně. Dům Poliačkových z Radvanic na Trutnovsku bývá ale zaplavený s železnou pravidelností při každém větším dešti. Rozvodněný potok pak obvykle smete nejen zahradu, ale zalévá i sklep, chodby a občas pronikne i do obýváku. Poliačkovi říkají, že je to kvůli zanedbané údržbě potoka a taky zemědělské činnosti nad jejich domem.

Potok se na pozemek Poliačkových dostává trubkou, kterou neustále ucpává kamení. Nad domem je malá nádrž, která by měla zadržovat vodu, ovšem je plná bahna. Poliačkovi si stěžují, že na problém nejrůznější úřady upozorňují už několik let, ale bez úspěchu.

Mluvčí trutnovského městského úřadu Zdeněk Nýdrle říká, že jde o složité majetkoprávní vztahy. Starosta Radvanic Vladimír Diblík dodal, že jejich rozluštění není vůbec jednoduché. Závěr z posledního jednání úředníků a Poliačkových je takový, že s návrhem řešení by do konce roku měla přijít zemědělská a vodohospodářská správa.

5 minut
Reportáže Přemysla Šrámka, Radovana Daňka a Petra Šuleře
Zdroj: ČT24

Jsou na vině úpravy kanálů, nebo kukuřice?

V Poříčí, místní část Přibyslavi, přesně před rokem prakticky každý přívalový liják zaplavil bahnem celou obec. Nešťastní majitelé poškozených nemovitostí si myslí, že to zavinila radnice nevhodnými úpravami kanálů a silnice. Úředníci ale mají v rukou odborný posudek, podle kterého vinu jednoznačně nesou zemědělci, kteří v kopci nad vesnicí pěstovali kukuřici.

Tato plodina podobně jako například řepa nebo brambory podle posudku nedokáže ve svahu zabránit erozi. Jana Krejčová z odboru životního prostředí přibyslavského městského úřadu podotkla, že letos k žádným záplavám nedošlo, protože kukuřice šla stranou. Vedení zemědělského podniku si však podobně jako místní lidé myslí, že na vině jsou hlavně úpravy kanálů a extrémní množství loňských srážek. O dalším způsobu hospodaření v této oblasti ale bude s radnicí jednat.

Na Třeboňsku proběhne unikátní měření

Rybník Rožmberk, který je vzdálen zhruba 20 kilometrů od Veselí nad Lužnicí, zadržel při povodních v roce 2006 desetinásobek obvyklého množství vody. Lidé se báli poškození hráze a povodňové vlny, podobné třeba té, která poničila vesnice na Strakonicku v roce 2002. Rožmberk rok 2006 vydržel, kraj ale nechce riskovat. Rozhodl se velmi detailně prozkoumat stav více než 160 kilometrů hrází 32 rybníků třeboňské soustavy.

Karel Vlasák (ODS) z Krajského úřadu Jihočeského kraje připomněl, že protržení pouhých dvou rybníků přineslo povodeň i do 15 kilometrů vzdálené Blatné. Specialisté nyní mají najít všechny průsaky nebo dutiny. Získané údaje mají odpovědět na otázku, nakolik je možné rybníky naplnit, hlavně při bleskových povodních. Výsledky unikátních měření by kraj měl znát v prosinci letošního roku. Vlastníci rybníků podle svých slov zásadní nepříjemné překvapení nečekají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...