Co si nenechat ujít na Hudebním festivalu Znojmo
9. 7. 2010 ve 20:00
Slavnostní zahájení - Symfonický koncert - účinkují Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pavel Šporcl
10. 7. 2010 v 19:00
Večer Gentlemanů
11. 7. 2010 v 19:00
Recitál Pavla Šporcla
12. 7. 2010 v 19:00
Koncert pro Slovanskou epopej (Moravský Krumlov)
14. 7. 2010 v 18:00
Malí géniové hrají anglické baroko
16. 7. 2010 v 19:00
Cimbál, víno a stará dobrá Anglie - účinkuje cimbálka Ženičky
17. 7. 2010 ve 21:00
H. Purcell: Král Artuš - česká premiéra opery
24. 7. 2010 v 19:00
B Side Band
25. 7. 2010 ve 20:00
Slavnostní zakončení - G. F. Händel: Mesiáš
Zatímco loni se festivalové dění točilo kolem Josepha Haydna, letos se pořadatelé posunuli o 150 let dál v čase do období anglického baroka. Hlavními osobnostmi letos budou Henry Purcell a Georg Friedrich Händel. Nejen jejich díla chtějí organizátoři divákům představit v tradičním i moderním kabátě. „Podáme to anglické baroko nejen v tom čistém anglickém baroku, ale i v podání B Side Bandu, v podání cimbálové muziky Ženičky a tak dále,“ přibližuje dramaturgii festivalu jeho prezident Jiří Ludvík.

Jiří Ludvík, prezident festivalu, o programu Hudebního festivalu Znojmo
Vše vypukne dnes večer slavnostním koncertem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a houslisty Pavla Šporcla. O průvodní slovo se postará Martina Preissová. A program bude nabitý i v dalších dnech. „Chystáme Večer gentlemanů. To znamená, každý si nasadí klobouk a může přijít na Dolní náměstí a užít si Beatlesáky a poklidný večer u našeho festivalového vína, pak má Pavel Šporcl svůj recitál, potom už se nám blíží opera, máme opět koncert malých géniů,“ vypočítává Ludvík nabitý program.
„Semi-opera je vlastně kompilace činohry a opery. Není to melodramatická forma, že by herci mluvili do hudby, ale je to jakoby každé zvlášť a přitom se to v určitých situacích propojuje“
Absolutní novinkou a asi největší zajímavostí festivalu je anglická semi-opera z pera Henryho Purcella Král Artuš. Příběh souboje legendárního britského krále se saským králem Oswaldem o ruku dcery vévody z Cornwallu Emmeliny uvidí čeští diváci úplně poprvé. „Neinscenuje se tak často, protože je to velmi náročné na to, že je tam vlastně kompilace činohry a opery, takže je to velký projekt. Není to melodramatická forma, že by herci mluvili do hudby, ale je to jakoby každé zvlášť, a přitom se to v určitých situacích propojuje,“ popisuje semi-operu její režisérka Jana Janěková. Činoherní část hry tak diváci uslyší v češtině, zpívané partie v anglickém originále s titulky. Na festivalu unikátní dílo zazní hned čtyřikrát.
Král Artuš
Pětiaktovou semi-operu Král Artuš s podtitulem Britská čest uvedlo poprvé divadlo v Dorset Garden v Londýně. Libreto napsal John Dryden, autorem hudby je Henry Purcell. Česká premiéra díla zazní na Hudebním festivalu Znojmo v sobotu 17. 7. 2010, v dalších dnech bude třikrát reprízovaná. Herecké i pěvecké obsazení bude vždy stejné, diváci se mohou těšit například na Filipa Čapku, Miloslava Mejzlíka, Radovana Krále a další, hudebně dílo doprovodí The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. Ten operu nastudoval na autentické dobové nástroje. Činoherní část Krále Artuše bude uvedena v češtině, operní část v angličtině s českými titulky a tištěným německým překladem.
Děj semi-opery: Arthur, křesťanský král Britů, a Oswald, pohanský saský král z Kentu, spolu soupeří o ruku Emmeliny, slepé dcery vévody z Cornwallu. Již deset krvavých bitev bylo vybojováno a Sasové byli zahnáni zpět. Rozhodující konflikt má být zahájen, kddyž jsou Emmelina a její služebná Matilda zajaty Oswaldem. Arthur odolá pokušení dvou sirén, spoutává ducha Grimbalda a překonává všechna kouzla, která se proti němu staví. V posledním dějství spolu bojují nepřátelské armády: Arthur přijímá Oswaldovu výzvu, aby proti sobě bojovali sami jako muž proti muži. Arthur Oswalda porazí, odzbrojí ho, nabízí mu svobodu. Emmelině se Merlinovým kouzlem vrací zrak a spojuje svůj život s Arthurovým. Merlin utiší čtyři větry a z moře vystoupí ostrov Británie. (zdroj: www.hudbaznojmo.cz)
Festival vyvrcholí 25. července slavným, i když ne příliš hraným koncertem Georga Fridriecha Händela Mesiáš. Za celé dva týdny jeho trvání očekávají pořadatelé až 15 000 návštěvníků.
