„Na zahraničním portálu o street-artu jsem se dočetl o mrtvých schránkách. Celé tři měsíce v České republice nikdo mrtvou schránku neumístil, tak jsem se k tomu odhodlal sám,“ uvedl mladík, který USB disk zazdil do Červeného kostela. Svoje jméno si nepřál uvést. Jeho iniciativa pomohla projekt představit v Česku, záhy přibyly další dvě schránky v Praze. V republice je jich tak více než třeba v Austrálii nebo v Číně.
Soubor z brněnské schránky: Pro někoho, koho mám rád
Verčo, já se Tě nebojím :-)
A už jenom to, že vedle mě sedíš a já se na Tebe můžu dívat, mi stačí ke štěstí.

Idea mrtvých schránek přišla z amerického New Yorku
Kdokoliv může přijít a přes USB konektor připojit svůj počítač a sdílet jakoukoliv informaci. Lidé do schránky nahráli prozatím šestnáct souborů. „Dal jsem tam obrázek od jednoho čínského malíře s politickou tématikou, přijďte se na něj podívat,“ lákal student Tomáš Chromý.
Projekt dead drops se po celém světě rozšířil z New Yorku, kde první mrtvé schránky umístil v říjnu 2010 německý umělec Aram Bartholl. Projekt vymyslel během stáže v uměleckém ateliéru Eyebeam. Prvních pět schránek v New Yorku umístil do zdi Eyebeamu, na stanici metra na 14. ulici, do Nového muzea, pod Brooklynský most do oblasti zvané DUMBO a do sídla MakerBot Industries. Bartholl založil webové stránky, kde zmiňuje přání, aby každý umístil schránku do svého okolí.
Po celém světě je k dnešnímu dni 135 mrtvých schránek s celkovou kapacitou 334 GB. Po první brněnské schránce se další dvě v uplynulých dnech objevily v Praze – v ulicích Drnovská a Táborská. Každá mrtvá schránka žije svým vlastním životem.
