Lékaři z U. Hradiště mohou do práce, přijdou o příspěvek na penzi

Uherské Hradiště - Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek je připraven přijmout všechny lékaře ve výpovědi zpět. V souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme jich dalo výpověď 47. Jedinou podmínkou je, že přijdou o věrnostní příspěvek na penzijní připojištění. Místopředseda lékařského odborového klubu nemocnice Jan Uhýrek se k tomu nechtěl příliš vyjadřovat, návrh chce nejprve projednat s lékaři. Nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí, ale lékařům doporučila, ať se přihlásí do nového přijímacího řízení. Uhýrek je zároveň členem dozorčí rady nemocnice. Dozorčí rada s návrhem souhlasila.

Věrnostní příplatek činil po pěti letech přibližně 5 000 Kč ročně, po deseti letech 10.000 korun, po 15 letech pak 15.000 koru. Maximální částka, kterou mohl lékař ročně na penzijním připojištění získat, byla 24.000 Kč za rok.

Situace v Uherském Hradišti se začala vyhrocovat poté, co ředitel nemocnice oznámil, že lékaři, kteří výpověď podali a chtějí se vrátit zpět, musejí podat žádost o přijetí do pracovního poměru. V případě, že by je vedení nemocnice přijalo, platila by pro ně například i tříměsíční zkušební lhůta. „Teď je na doktorech, aby si návrh promysleli a přistoupili nebo nepřistoupili na něj. Věřím, že zvítězí lidský rozum a že tato nemocnice bude schopná i po 1. březnu zajistit kvalitu a rozsah zdravotní péče tak, jako doposud,“ řekl předseda dozorčí rady Ladislav Kryštof. Dodal, že pokud do 28. února lékaři výpovědi nestáhnou, od 1. března již nebudou zaměstnanci nemocnice v Uherském Hradišti. Karásek k tomu řekl, že jde o doporučující návrh hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD), který on zvážil a přistoupil na něj. „K celkové situaci se toto jeví jako nejvhodnější k zajištění péče v nemocnici,“ poznamenal.

Video Vstup Luboše Dostála
video

Vstup Luboše Dostála

Před několika dny hejtman uvedl, že Karásek již má uzavřené nové pracovní smlouvy s 20 lékaři. Podle Kryštofa ovšem stav lékařů v Uherském Hradišti není naplněný a „je nutné, aby přišli další lékaři, aby stávající personál nemusel být přetěžován“.

Průběh protestu Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti

V Uherském Hradišti dalo k 31. prosinci 2010 výpověď 47 lékařů, což je zhruba 26 procent zdejšího lékařského personálu. Jedna lékařka vzala v lednu vzala zpět, poté co ředitel Karásek lékařům vzkázal, že do 30. ledna ještě mají šanci na její ztažení. Sedm lékařů se rozhodlo, že už se do nemocnice nevrátí. 39 lékařů by se chtělo vrátit, ale Karásek jim už před týdnem vzkázal přes média, že jejich výpovědi zpět nevezme a musí se o práci hlásit jako noví zájemci.