Výstava Fenomén kniha ji představuje jako hudební nástroj nebo klobouk

Brno – V Mendlově muzeu v Brně proběhl 13. ročník mezinárodní soutěže pro vysokoškoláky s názvem Fenomén kniha. Studenti měli za úkol pojmout knihu jinak než jako dílo obsahující text. Výsledek? Kniha v ústech vedoucího katedry výtvarné výchovy Radka Horáčka, kniha jako hudební nástroj nebo pokrývka hlavy.

„Pro mě, pro naši generaci je kniha pochopitelně spjatá jen s psaným slovem. Ale pro generaci současných studentů je to prostředek pro výtvarné vyjádření,“ popsala kurátorka výstavy Blanka Růžičková.

Studenti kombinovali práci se slovem i obrazem, mnozí si však u svých knih hráli spíš s prostorem a s tvarem. Jedním z exponátů je proto prosklené okno. „Působí to jako kniha, kterou můžete prohlédnout do dálky. Uvidíte, co chcete, a nemusíte přitom číst to, co kdo napsal,“ podělila se o dojmy jedna z návštěvnic.

Video NO COMMENT: Výstava Fenomén kniha
video

NO COMMENT: Výstava Fenomén kniha

NO COMMENT: Výstava Fenomén kniha

Reportáž Zdeňka Skokana

Vedle expozice knih od stovky autorů byla pro návštěvníky připravena také literární olympiáda. Soutěžící psali a spali zároveň, házeli literárním brakem nebo četli na dálku. Za každou splněnou disciplínu dostali ochucené razítko na jedlý papír.

Výstava Fenomén kniha
Výstava Fenomén kniha
Více fotek
  • Výstava Fenomén kniha autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2548/254723.jpg
  • Výstava Fenomén kniha autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2548/254722.jpg
  • Výstava Fenomén kniha autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2548/254724.jpg