Lom s jezerem v Blansku majitel dosud neoplotil, lidé riskují dál

Blansko - Teplá voda a příjemné přírodní prostředí blanenského lomu v létě láká desítky lidí. Loni České dráhy místo prodaly soukromníkovi, který by tam rád vybudoval přírodní koupaliště a potápěčské centrum. Podmínkou však bylo, že lom oplotí. To podnikatel Leoš Přikryl doposud neudělal, jelikož k tomu zatím nemá povolení. Lidé tak riskují dál - při cestě k lomu přecházejí kolejiště a ručníky si rozkládají doslova kolem projíždějících rychlíků.

Skupinky lidí s osuškami v podpaží přecházející frekventovaný železniční koridor - tak vypadá letní sezona kolem blanenského lomu, který je už léta vyhlášeným přírodním koupalištěm. Přestože kolem sviští rychlíky, místní to neodrazuje. Dokonce se opalují těsně u kolejí.

Tento problém měl loni vyřešit prodej lomu soukromníkovi – jedna z podmínek Českých drah bylo oplocení pozemku, které přecházení kolejí znemožní. To majitel slíbil zajistit před tím, než s budováním plánovaného koupaliště začne. Letos už to ale nestihne - jeho první návrh Správa železniční dopravní cesty odmítla. Projekt technicky neodpovídal drážním normám.

Video Potapěčský instruktor Michal Piškula kritizuje záměr oplocení lomu
video

Potapěčský instruktor Michal Piškula kritizuje záměr oplocení lomu

„Zatím pro stavbu oplocení nemám povolení. Pracuji ale na dalších návrzích a brzy začnu se správou jednat znovu,“ přislíbil podnikatel Leoš Přikryl. Vyřízení povolení však může trvat další měsíce.

Majitel chce spolupracovat s policií

„Ve smlouvě není dán žádný časový limit, kdy musí nový majitel tento plot vystavět,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „Součástí smlouvy je i případná penalizace pro případ, že by majitel nesplnil podmínku zabezpečení okolí dráhy plotem,“ doplnila.

Už teď je proto jasné, že celou sezonu bude město dál trnout, kdy dojde k neštěstí. „Umístíme tam zákazové cedule, což ale bude v praxi zřejmě bez užitku,“ uvažuje Přikryl. Chce proto požádat o spolupráci také městskou policii.

Oplocení lomu se lidem nelíbí

Místní se obávají, že od nich podnikatel za koupání bude chtít vybírat vstupné. „Jelikož u lomu vybuduji jakési zázemí, tak by to nějak zpoplatněné být mělo. Dělám to ale spíš jako koníček, nepočítám s velkou výdělečností,“ řekl Přikryl.

Oplocení lomu do budoucna děsí také potápěče i rybáře. Za čistou vodou a ideálními podmínkami se do Blanska sjíždějí z širokého okolí. Majitel je ale uklidňuje. Rybáři mu nevadí a pro potápěče by chtěl dokonce vytvořit potápěčské centrum.