Třicetikilometrová rychlost, to je nic, říká si spousta lidí při nasednutí do simulátoru. Síla nárazu ale většinu z nich šokuje. „Je to hodně nepříjemný pocit, člověk si při tom uvědomí, že ten pás je opravdu potřeba,“ konstatoval jeden z řidičů zážitek po simulaci nárazu. „Myslím si, že kdybych nebyl přivázaný, tak jsem asi skončil támhle v té budce,“ neskrýval překvapení další.
Simulátor cestuje společně s policisty v rámci akce Bezpečné poutání. „Zaměřujeme se především na řidiče nákladních vozidel, ale pochopitelně zastavujeme i řidiče osobních aut. Snažíme se jim vštípit zásady bezpečného poutání,“ uvedla policejní mluvčí Alice Navrátilová.
Za zážitek na simulátoru nižší pokuta
Pokud policisté někoho přistihnou nepřipoutaného, mohou mu uložit blokovou pokutu až do výše dvou tisíc korun. Dnes si hříšníci měli navíc možnost vyzkoušet razanci nárazu na přístroji, aby se zamysleli nad možnými důsledky své lehkovážnosti. „Pokud toho řidič využije, tak to samozřejmě zohledníme ve výši pokuty. Pouze domluvou to ale vyřešit nelze, jelikož se jedná o bodovaný přestupek,“ vysvětlila Navrátilová.

Policejní akce Bezpečné pásy u Vyškova
Trenažér má připomínat kabinu auta. Dvousedadlový posuvný vozík vážící asi 300 kilogramů je umístěný na tři a půl metru dlouhé šikmé rovině. Sklon i délka plošiny jsou vypočítány tak, aby kabina posunující se rychlostí 12 kilometrů v hodině simulovala náraz ve dvou a půl násobné rychlosti. Sedadla jsou vybavená pásy, které mají zajistit maximální bezpečnost. Testující si tak názorně ověří, že použití bezpečnostních pásů v autě je životně důležité, a to i na zadních sedadlech, kde se na ně zapomíná nejčastěji.