Zámecké sklepy v Hranicích mění svoji tvář

Hranice na Moravě - Po více než čtyřech stoletích se obyvatelé Hranic na Přerovsku budou moci znovu podívat do zámeckých sklepů v centru města. Zdejší radnice se totiž rozhodla kompletně je zrekonstruovat a vybudovat v nich nový kulturní klub. V podzemních prostorách tak do dvou let vznikne kulturní sál a malé kino i s kompletním zázemím. To vše za 15 milionů korun.

Už před osmi lety investovala hranická radnice do kompletní rekonstrukce zámku více než 100 milionů korun. Z ruiny odsouzené k zániku se podařilo vybudovat reprezentativní prostory, které Hranicím dnes může závidět většina českých měst. Rekonstrukce podzemí je nyní logickým krokem.

„Měl by to být víceúčelový klub, kde se čekají nejen hudební produkce, ale i malá divadla, případně promítání či besedy,” říká tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Sklepy v hranickém zámku vybudovali Pernštejnové už koncem 16. století. Památkáře překvapilo, že i přes staletí zůstaly jejich klenby i břidlicové podlahy ve výborném stavu. Podle archeologa Jakuba Vrány budou sklepy zachovány z 95 %. Budou jen odstraněny nebo rozšířeny dveřní otvory, které budou nahrazeny modernějším vstupem.

Dělníci nyní z podzemí vyvážejí tuny hlíny a stavební suti. Hudbou a divadelními akcemi to zde však ožije až za několik měsíců.

„Zatím nebylo rozhodnuto, jakým způsobem se to bude přesně provozovat. Jsou tady dvě základní možnosti. Jednak, že by to provozovalo přímo město, či město prostřednictvím nějaké organizace, a nebo je tu možnost to pronajmout,” uvažuje mluvčí Bakovský.

Rekonstrukci zámeckých sklepů rozdělila hranická radnice do dvou etap. Zaplatí dohromady 15 milionů korun a vše by měla stihnout už v příštím roce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...