Obce u Dukovan chtějí po ČEZu peníze

Jižní Morava - Obce v okolí jaderné elektrárny v Dukovanech požadují od společnosti ČEZ peníze za to, že elektrárna pro ně představuje určité riziko. Konkrétně chtějí asi 130 milionů korun ročně.

Starostové obcí v okolí Dukovan tvrdí, že elektrárna odrazuje turisty, ale hlavně zahraniční investory. Obce ve dvacetikilometrovém pásmu kolem elektrárny se proto dlouhodobě snaží o určitou finanční kompenzaci. „Zhruba o 130 milionu korun do celého pásma, které by měly jít na rozvoj jednotlivých obcí,” vyjádřil se starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka. „Jedná se o čistírny, chodníky, životní prostředí, nejedná se v žádném případě o platy starostů,” vyvrátil pochyby o využití peněz starosta Studence Josef Zahradníček.

V praxi to znamená uzákonit stálou roční platbu jednotlivým obcím ve výši kolem deseti haléřů za každý metr čtvereční katastrálního území v okolí elektrárny. Obce chtějí mít jistotu a ne se spoléhat pouze na sponzorské dary od ČEZu. „My bychom navrhovali, aby to byla nákladová položka ČEZu,” uvedl poslanec František Bublan.

Podle mluvčího Dukovan Petra Spilky by ČEZ upřednostnil průmyslovou daň, tzv. daň z elektřiny a energetických produktů. Povinnost ČEZu platit obcím už zákonodárci málem schválili. Novela atomového zákona se loni dostala až do druhého čtení. Teď se ale v nové sněmovně s novými poslanci začíná úplně znovu. Bublan si myslí, že schvalování, respektive průběh projednávání tohoto zákona bude velmi obtížný.

Také další poslanci z Vysočiny se shodují, že se nový zákon podaří prosadit nejdříve v příštím roce. V platnost by tak vstoupil asi od 1. ledna 2009.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...