Kardinál Tomáš Špidlík dostal in memoriam Cenu Františka Palackého

Olomouc - Kardinál Tomáš Josef Špidlík obdržel in memoriam Cenu Františka Palackého. Toto nejvyšší ocenění olomoucké univerzity uděluje rektor za vynikající výsledky tvůrčí činnosti na poli vědy a kultury. Významný český teolog zemřel 16. dubna ve věku devadesáti let. Cena byla poprvé udělena v roce 1998 a zřízena byla k příležitosti dvoustého výročí narození Františka Palackého. V minulosti ji získali například vynálezce rovnátek Milan Kamínek nebo historik František Šmahel.

Ještě před svou smrtí se kardinál Tomáš Špidlík stihl dozvědět, že byl vybrán, aby se stal sedmým laureátem tohoto ocenění v historii univerzity. Na návštěvu Olomouce se prý velmi těšil. „Byl to jeden z důvodů, proč velice aktivně přistupoval k tomu svému léčení, a také motiv toho, že chtěl zůstat v síle a elánu, jak jsme ho všichni znali,“ vzpomíná Pavel Ambros z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého.

Kardinál Tomáš Špidlík se během posledních dvaceti let podílel na rozvoji teologické fakulty Univerzity Palackého. Cenu převzal provinciál české provincie Tovaryšstva Ježíšova František Hylmar. „Kardinál Špidlík byl světově proslulým znalcem spirituality křesťanského východu a významným představitelem ekumenického úsilí. Napsal desítky vědeckých knih a stovky odborných článků,“ vyzdvihl osobnost nedávno zesnulého kardinála rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...