Mírná zima už ušetřila silničářům desítky milionů korun

Ostrava - Desítky milionů korun. Takové peníze ušetřili silničáři v Moravskoslezském kraji za loňský rok díky nezvykle mírnému zimnímu počasí. Namísto odklízení sněhu se teď věnují pracem, které obvykle dělají až v létě. Ušetřené peníze chtějí investovat do oprav silnic a údržby jejich okolí.

Stroje pro zimní údržbu stojí na dvoře. Soli jsou plné sklady. Do terénu vyjeli silničáři v listopadu a prosinci ve srovnání s jinými lety jen párkrát. „Na konci roku 2010 jsme měli 38 zásahových dnů, z toho 22 jsme museli i pluhovat. Na konci roku 2011 jsme měli 22 zásahových dnů a z toho pouze jeden jediný den jsme museli i pluhovat,“ srovnává mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř. V Jeseníkách a Beskydech měli silničáři práce o něco víc než v Ostravě. I tam se ale mírná zima výrazně projevila. „Spotřeba soli je proti předchozímu roku asi třetinová,“ potvrdil technicko-provozní náměstek Správy silnic MS kraje Milan Novák.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové

Správa silnic Moravskoslezského kraje odhaduje, že na zimní údržbě loni ušetřila přes 30 miliónů korun. Díky počasí teď mohou navíc silničáři dělat i práce, na které v tomto ročním období obvykle čas nemají. Opravují dopravní značky, svodidla nebo mosty, čistí příkopy, udržují zeleň v okolí silnic. „Pokud vývoj zimy bude pokračovat, a podle předpovědi by mělo být minimálně do konce ledna mírné počasí, pak se dají předpokládat úspory i nadále, ale tyto uspořené peníze využijeme zase v letní údržbě. O to více se bude dělat,“ tvrdí Milan Novák. I když je teď počasí skoro jarní, silničáři musejí držet pohotovost 24 hodin denně. Ze zákona totiž vyplývá, že zimní období končí až 31. března.