Brno zpřístupní podzemní labyrint kolektorů

Brno - Už na jaře se veřejnosti otevře další část brněnského podzemí. Technické sítě chtějí otevřít labyrint kolektorů pod historickým jádrem. V kolektorech jsou uloženy veškeré technické sítě, tedy kanalizace, parovody nebo telefonní kabely. Vstupovat se do nich bude v Josefské ulici v centru Brna.

„Zpřístupněním kolektorů jsme chtěli vyjít vstříc odborné i laické veřejnosti. Jedna prohlídková trasa bude dlouhá 400 metrů, druhá 700. Otevřít je chceme v květnu,“ popsal generální ředitel Technických sítí Brno Jaromír Machálek.

Kolektory v sobě mají stávající inženýrské sítě, ale umožňují také uložení nových. Díky nim se Brno v budoucnu vyhne rozkopávání ulic a silnic. Další výhodou kolektorů je to, že v nich uložené sítě mají mnohem delší životnost než ty uložené v zemi. 

Kolektory jsou podzemní objekty, které umožňují vedení a ukládání inženýrských sítí tak, že zůstávají přístupné pro kontrolu, opravy a údržbu. Do kolektorů se umisťuje kanalizace, parovody, telefonní a optické kabely, apod. Do kolektorů se mohou dodatečně ukládat i další sítě, například počítačové nebo optické, jejichž ukládání mimo kolektory je velmi náročné. 

                                                                                    zdroj: Technické sítě Brno


Video NO COMMENT: Současný stav kolektorů pod Brnem
video

NO COMMENT: Současný stav kolektorů pod Brnem

V Brně se kolektory hloubí už od 70. let minulého století, v polovině 90. let se rozhodlo o investování bezmála dvou miliard do rozšíření sítě kolektorů. V současnosti je v zemi uloženo celkem 21 kilometrů kolektorů, z toho více než sedm kilometrů tvoří kolektory hlubinné, uložené až 35 metrů pod povrchem.

Video NO COMMENT: Budování kolektorů pod Brnem
video

NO COMMENT: Budování kolektorů pod Brnem

NO COMMENT: Budování kolektorů pod Brnem

Události v regionech (Brno)

Brno už otevřelo Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrův sklep
Podzemí pod Zelným trhem i Mincmistrův sklep na Dominikánském náměstí se staly největším turistickým lákadlem roku v Brně. V obou byly připraveny nové expozice, které mají, podle tvůrců, prvky zážitkové turistiky. Sklepní labyrint pod Zelným trhem má největší a nejširší komplex návštěvnické trasy. Návštěvníky provází téměř dvaceti sklepy. Otevření obou prostor se připravovalo dlouhá léta. Stavební úpravy stály sto milionů korun.

Video Virtuální prohlídka mincmistrovského sklepa
video

Virtuální prohlídka mincmistrovského sklepa

Virtuální prohlídka mincmistrovského sklepa

Prohlídka dokončovaného labyrintu s Alešem Svobodou, odborníkem na brněnské podzemí