Mladé šachové naděje prověřily velmistry

Frýdek-Místek - Stovky mladých šachistů se na pár dní sešly ve Frýdku Místku. V rámci turnaje mladých šachových nadějí měly možnost utkat se se dvěma šachovými velmistry - Československou šachovou legendou Vlastimilem Hortem a 40. nejlepším hráčem světa Davidem Navarou.

Desítky šachovnic. Téměř tři sta mladých šachistů reprezentujících barvy jedenácti států světa a čtyř kontinentů. Tak ve zkratce vypadal jeden z nejprestižnějších šachových turnajů pro mládež v Evropě. Zahrát si partii přiletěli mladí šachisté až z dalekého Alžíru. „Jsem z úplně jiné, odlišné země, ale moc se mi tady líbí,“ svěřila se šachistka z Alžíru Amina Maouchi. Vyvrcholením celého turnaje byla simulovaná partie se dvěma velmistry. Se současným nejlepším českým šachistou Davidem Navarou a s československou legendou šachu – Vlastimilem Hortem. Šanci zahrát si s nimi ale dostalo jen 20 šťastlivců, které určil los.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

„Samozřejmě to byl velký zážitek, partie se mi sice moc nepovedla, ale měla jsem radost, že jsem měla vůbec tu možnost hrát,“ řekla jedna z těch šťastnějších - Magdalena Kořenová.

„Jsem rád, že také mohu udělat něco pro ostatní a že ti lidé také uvidí, že jsem normální člověk jako všichni ostatní, že také dělám chyby,“ prozradila česká jednička David Navara. A mladí šachisti nedali nic zadarmo. 

„Jedna partie dokonce skončila remízou, ale já jsem možná i trošku dojat, když vidím takový zájem,“ svěřil se se svými dojmy Vlastimil Hort.

Šachový turnaj ve Frýdku Místku se pořádal už po 33. Utkali se na něm dokonce i malí předškoláci.