Dostavba obchodního domu Ostravica nakonec dostala zelenou

Ostrava - Radní Moravské Ostravy a Přívozu odsouhlasili dostavbu obchodního domu Ostravica. Změnili tak své původní rozhodnutí, kvůli kterému majitel pozemků Amadeus Real odstoupil od smlouvy s magistrátem. Dnešní rozhodnutí tak umožňuje firmě stavbu zahájit.

Až diskuse s městským architektem přesvědčila radní Moravské Ostravy, aby souhlasili se stavbou nové části obchodního domu. Zároveň se ale ostře pustili do magistrátu za to, že nedělá maximum pro záchranu historické části komplexu Ostravice. „Město podle nás nevykonává řádně působnost na úseku památkové péče,“ tvrdí Lukáš Semerák /hnutí Ostravak/. „Oddělení památkové péče využilo všech prostředků, aby zabránilo zhoršujícímu se stavu těchto kulturních památek,“ oponuje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Budoucnost tří cenných, ale zároveň chátrajících budov, je totiž v ohrožení. Kvůli tomu, že Moravská Ostrava nejprve se stavbou nesouhlasila, odstoupil vlastník budov Ostravice a pozemků v jejím okolí Amadeus Real od smlouvy. To, jestli po dnešní změně rozhodnutí radních stavbu nakonec začne, komentovat firma nechtěla. „Platí odstoupení od smlouvy, dál se vyjadřovat nebudeme,“ řekl zástupce firmy Jan Piskáček.

Pokud by Amadeus Real na výpovědi trval, pozemky by se vrátily do majetku města. Navíc firma chce po městě odškodné za nedodržení smlouvy. Podle právníků na něj ale nárok nemá. K pozemkům mohla ostravská radnice získat i celý objekt obchodního domu Ostravica za 160 milionů korun, ale odmítla. Co tak bude s komplexem dál, je nejasné. Záležet bude i na výsledcích statického průzkumu. Jeho výsledky by měli mít památkáři na stole během příštích dní. Z něho by pak mělo být jasné, jestli se budovy dají ještě zachránit.