Začala krajská přehlídka venkovských ochotnických divadel

Štítina - Venkovské ochotnické soubory z celého kraje se sjely na postupovou přehlídku do Štítiny. Tamní obyvatelé hrají divadlo už sto let a oblastní soutěž s názvem Štivadlo pořádají pojedenácté.

Kostýmované je už slavnostní zahájení přehlídky. Otevírá ji někdejší majitel štítinského panství Ignác Dominik Chorynský s chotí. Vítají je diváci, herci i členové poroty.

„Mnozí lidé si myslí, že kultura, to je ta oficiální, to jsou jen velká divadla, ale není to pravda. Kulturnost lidí, národa, se odehrává právě v malých obcích a vesnicích, ve kterých desítky, stovky ochotníků každoročně nacvičují své věci. Tady ve Štítině je vidět, jak to obohacuje kulturní život lidí,“ uvedl předseda poroty Štivadla, novinář Ladislav Vrchovský.

Letos vystoupí na přehlídce osm souboru. „My jsme si připravili hru Dokonalá svatba. Jsme domácí soubor, takže na nás už je vyprodáno. V průměru na jednotlivá představení chodívá 80 až 100 lidí, což je dost, když si člověk uvědomí, že Štítina má 1200 obyvatel,“ říká zakladatel přehlídky a také režisér štítinských ochotníků Václav Benda.

Přehlídku zahájil v pátek soubor z Kyjovic, který funguje už od první republiky. Ochotníci letos nastudovali hru Arnolda Ridleyho Půlnoční vlak.

„Je to detektivka, trošku s hororovými prvky. Tuto hru jsme vybrali proto, že je celkem nevšední a chceme mimo jiné, aby diváci na venkově viděli něco jiného, než v televizi,“ říká Marie Vaňková z Kyjovic. Od mládí hrála a teď už pětadvacet let režíruje kyjovické ochotníky, kteří fungují pod názvem Divadlo pod zámkem při TJ Sokol Kyjovice.

Vítěz soutěže postoupí do Národní přehlídky venkovských divadel ve Vysoké nad Jizerou. Štítinským ochotníkům se to za posledních deset let podařilo třikrát.