Karvinští senioři cvičí v parcích

Karviná - Karvinští senioři si jako první v kraji mohou zacvičit pod širým nebem, v tzv. fitparcích. Město jim za půl milionu pořídilo celkem šestnáct venkovních posilovacích strojů a rozmístilo je na třech místech v Karviné. Většinu peněz pokryla dotace z Nadace OKD.

Ve zdravém těle zdravý duch. To platí v každém věku, v důchodu zvláště. Šedesátiletá Markéta Trombíková vede místní klub seniorů už šest let. Zatím se jeho členové scházeli, aby hráli karty a pili kávu. Teď si můžou společně i zacvičit. Posilovací stroje jsou podobné těm z fitcentra, jen s tím rozdílem, že nemají žádná závaží. Ten, kdo cvičí, pracuje pouze s váhou vlastního těla. Podle odborníků tak nezatěžuje klouby ani svaly více, než je potřeba. A navíc – jsou bezpečné. „Umožňuje starším osobám, které nemají stoprocentní kondici, pracovat na tom, aby se jim kondice zlepšila, a to velmi příjemným způsobem,“ říká cvičitelka rekondičního cvičení Monika Gattnarová.

„Naším záměrem je, abychom zajistili kamerový systém. Byli bychom schopni pomoci v případě, že by došlo k nějakému pádu nebo úrazu toho seniora,“ uvedla Martina Smužová ze sociálního odboru magistrátu.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Zacvičit si tady může každý senior, bez ohledu na věk. Stroje navíc vyhovují i lidem s handicapem. Průkopníkem seniorských fitparků je Čína. Svou oblibu mají i v zemích jižní Evropy. V Česku je jich zatím kolem 150. „Zpočátku jsme se báli, že lidé se budou bát ve veřejných parcích cvičit, ale postupem času jsme zjistili, že i český občan se stává světovým,“ tvrdí jednatel dodavatelské společnosti Vladimír Havlík. Karvinští senioři si můžou zacvičit na třech místech: v zahradě městského klubu seniorů a v areálu domu s pečovatelskou službou v Karviné-Hranicích a Novém Městě.