Do ekonomiky by měl stát zasahovat co nejméně, tvrdil Friedman

Washington – Vždy bojoval proti nadměrné moci státu a podporoval zodpovědnost jednotlivce za vlastní osud. Milton Friedman, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, se považuje za nejvlivnějšího ekonoma minulého století. Práce tohoto proslulého ekonoma a zakladatele monetarismu významně ovlivnila řadu světových ekonomik. K jeho názorům se z českých politiků hlásí například prezident Václav Klaus.

„Čím méně prostoru necháte vládě, aby ovlivňovala vaše životy, a čím více zodpovědnosti vezmete do svých rukou, tím svobodnější a bohatší budete,“ vysvětlovala legenda světového liberalismu jednu ze základních myšlenek svého díla. Friedman, zarputilý odpůrce socialismu a přílišných zásahů státu do ekonomiky, pravidelně zdůrazňoval, že stát má jen dva základní úkoly - národní obranu a ochranu svobodného podnikání. Všechno ostatní může podle něj efektivněji a lépe zajistit trh.

Friedman doporučoval, aby vznikalo co nejméně společných peněz

Podle teorie monetarismu je stabilní růst peněžní nabídky klíčovým faktorem ovlivňování inflace a recese. Friedman, který se touto teorií proslavil, doporučoval, aby vznikalo pokud možno co nejméně společných peněz, o jejichž rozdělování rozhodují ti, kteří je nevytvořili. „Když někam vstoupí vláda, musíme si jen pořádně držet peněženky.“ Kritika emeritního profesora Chicagské univerzity se zaměřovala také proti vysokým daním a celním a jiným bariérám ve světovém obchodě.

Zpočátku se Friedmanovy myšlenky setkávaly s nesouhlasem a dlouho se o něm hovořilo jako o outsiderovi vzdáleném realitě. Zejména jej kritizovali stoupenci keynesiánské teorie, která prosazovala naopak nevyhnutelnost státních zásahů do hospodářství. Friedman si však většinou stál za svým a od 60. let začal ve světové ekonomii převládat neoliberální směr. V 80. letech podporoval předvolební boj republikána Ronalda Reagana. Friedman také radil například konzervativní britské premiérce Margaret Thatcherové či chilskému diktátorovi Augustu Pinochetovi. Jako duchovní otec neoliberální hospodářské politiky se brzy stal terčem veřejné kritiky, což mu ale nevadilo, své názory šířit nepřestal. Skepticky se třeba vyjadřoval k euru.

Milton Friedman se narodil 31. července 1912 v Brooklynu v New Yorku rodičům židovského původu, kteří do USA emigrovali ze Zakarpatské Rusi. Vystudoval matematiku a ekonomii na malé soukromé Rutgersově univerzitě. V roce 1932 obdržel stipendium na katedře ekonomie Chicagské univerzity. Téhož roku se navíc seznámil se svou budoucí ženou Rose, s níž měl syna a dceru. V roce 1937 začal pracovat jako asistent proslulého amerického ekonoma Simona Kuznetse v Národním úřadu pro hospodářský výzkum. Po tříletém působení na ministerstvu financí USA, na němž se věnoval daňové problematice, se roku 1948 stal profesorem ekonomie na Chicagské univerzitě. Na ní přednášel až do roku 1979, s univerzitou ale nepřestal spolupracovat ani poté. V roce 1976 se stal nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. K jeho nejvýznamnějším pracím patří Eseje v pozitivní ekonomii (1953), Kapitalismus a svoboda (1962) a Teoretický rámec pro měnovou analýzu (1971). Při návštěvě České republiky v roce 1997 přijal čestný doktorát Vysoké školy ekonomické v Praze. Zemřel dne 16. listopadu 2006.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...