Krajský soud v Brně potvrdil trest pro řidiče trolejbusu

Brno – Brněnský krajský soud dnes v odvolacím řízení potvrdil trest pro třiatřicetiletého řidiče MHD Milana Hladkého za to, že loni v květnu zavinil v Brně-Černých Polích srážku svého trolejbusu s tramvají. Vjel do křižovatky na červenou. Nehoda si vyžádala život seniora a 14 lidí se při ní zranilo. Hladký dostal tři roky a čtyři měsíce vězení. Součástí trestu je pětiletý zákaz řízení motorových vozidel. Muži hrozil až desetiletý trest, porota ale přihlédla ke skutečnosti, že se Hladký za svou chybu několikrát omluvil. Odvolání proti výši trestu podal sám Hladký, soud mu ale nevyhověl.

Podle své výpovědi si není vědom toho, že vjel do křižovatky na červenou, a zavinil tak kolizi. Tvrdí, že si na události před střetem nevzpomíná, vybavuje si jen náraz. Svědci a znalecké posudky ale hovoří o tom, že vjel do křižovatky na červenou.

„Byl nervózní, nechtěl už cestujícím ani otevírat dveře. Dával lidem naprosté minimum času na nastupování. Zjevně hodně spěchal. Jasně jsem viděla, že na semaforu svítí červená,“ vypověděla u soudu cestující z havarovaného trolejbusu Věra Hladíková.

„Nehoda měla fatální následky. Hladký sice u soudu vyjádřil lítost, ale stále popírá, že jel na červenou a že pospíchal,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Mezník v závěrečné řeči. Za přečin obecného ohrožení muži navrhl trest s polehčujícími okolnostmi v dolní čtvrtině sazby.

Video Řidič tramvaje Vladimír Geletka o nehodě
video

Řidič tramvaje Vladimír Geletka o nehodě

Řidič tramvaje Vladimír Geletka o nehodě

Řidič osobního auta Petr Šváb o nehodě

Nehoda se stala v polovině května v křižovatce ulic Provazníkova a Lesnická

V polovině května loňského roku do trolejbusu linky 37, který vjel do křižovatky na červenou, narazila křižující tramvaj linky 9. Vykolejila, zatímco trolejbus se roztočil kolem své osy.

Z trolejbusu při nehodě vypadl rozbitým zadním oknem sedmdesátiletý muž. Letěl několik metrů, dopadl na protijedoucí auto. Na následky zranění na místě zemřel. Další tři cestující včetně řidiče utrpěli těžká poranění, šest cestujících bylo zraněno středně těžce a pět lehce. Trestní stíhání řidiče trolejbusu zdůvodnila policie hrubým porušením pravidel silničního provozu. Řidiče policie ze zavinění nehody podezírala od začátku, podporovaly ji i výpovědi svědků. Několik týdnů po incidentu však vyšetřovatelé nemohli muže vyslechnout, jelikož byl ve špatném psychickém stavu.

Nehoda změnila způsob přípravy řidičů

Než řidiči dopravního podniku vyjedou do ulic, musí si vyzkoušet jízdu na trenažéru. Kromě cvičných jízd  přibyla i nejrůznější školení a kurzy. Řidiči brněnského dopravního podniku se navíc připojili do projektu, který zkoumá, jakému stresu jsou řidiči městské hromadné dopravy vystaveni. Nebo se účastní kurzu, který je připraví na mimořádné situace.

Video NO COMMENT: Nehoda tramvaje a trolejbusu v Brně
video

NO COMMENT: Nehoda tramvaje a trolejbusu v Brně