Chlapci z Břeclavi, který si vymyslel útok Romů, hrozí rok a půl vězení

Břeclav - Kriminalisté obvinili chlapce z Břeclavi, který si letos v dubnu vymyslel, že jej brutálně zbila trojice Romů, z křivého obvinění. Hrozí mu až 1,5 roku vězení. V době spáchání činu mu totiž bylo patnáct let, a tak je trestně odpovědný. Historku, která vyvolala v Břeclavi protiromskou demonstraci vedenou DSSS, si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

„Mladík k věci podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce,“ uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová, která potvrdila, že se jej policie rozhodla obvinit ve spolupráci s dozorujícím státním zástupcem poté, co mladík křivě svědčil i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi, o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi. Za ty hrozí až tři roky vězení. Vzhledem k nízkému věku pachatele může dostat maximálně polovinu sazby.

Policie přitom původně chlapcovo stíhání odložila. Státní zastupitelství, ke kterému spis putoval, však celý případ zvážilo. Rozhodlo, že chlapec musí být za své lhaní a důsledky, jež to mělo, obviněn.

Vše tedy může mít soudní dohru. Vzhledem k nízkému věku může mladík dostat maximálně polovinu sazby. Trest přitom nehrozí jen jemu samotnému, ale také jeho kamarádům, kteří u incidentu byli – lhali pak společně s ním. Těm však hrozí pouze peněžní tresty od přestupkové komise břeclavské radnice. „Tyto osoby ale nebyly v procesním postavení svědka. Z tohoto důvodu nejsou nyní obviněny z trestného činu,“ zdůraznila mluvčí. I pokuta pro ně ale může být trestem, protože se může vyšplhat až na padesát tisíc korun.

Místo, kde mělo dojít k napadení patnáctiletého chlapce
Zdroj: ČT Brno

Pokud soud chlapce odsoudí, bude potrestán už podruhé. Při vážném zranění, které si způsobil, totiž přišel o ledvinu. Stalo se to poté, co se pokoušel o cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Přitom se ale zřítil. Telefonicky pak přivolal matku. Když jej autem převážela do nemocnice, řekl jí, že jej zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu.

Kromě odebrané ledviny se léčil s poškozenou slezinou a játry. Operací mu lékaři zachránili život. Po procitnutí z narkózy zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, ale neřešil to. V Břeclavi se pak konala demonstrace 2 000 lidí kritizujících Romy. Občané města přišli s četnými výhradami na jejich adresu.