Frenštát si připomene svého popraveného rodáka Záviše Kalandru

Frenštát pod Radhoštěm - Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm si připomene 110 let od narození Záviše Kalandry - frenštátského rodáka, který byl roku 1950 nespravedlivě popraven ve vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou. Sto deseti let by se dožil právě tuto sobotu. Komunistická moc však jeho život uťala v osmačtyřicátém roce života.

„O Závišovi Kalandrovi bude ve čtvrtek 15. listopadu v podkroví frenštátského muzea přednášet místní vlastivědný pracovník Drahomír Strnadel,“ informovala Alena Figarová z Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dodala, že součástí vzpomínky na popravného literáta a novináře bude výstava s názvem a otázkou Kdo byl Záviš Kalandra.

Byl to velmi vzdělaný literární a divadelní kritik, novinář a do určité doby také přesvědčený komunista. Jeho otec byl lékař a sociolog Břetislav Kalandra, který byl spolupracovníkem Tomáše Garrigua Masaryka. Ve dvacátých letech studoval filozofii a filologii, pak vstoupil do KSČ. Psal články mimo jiné do Rudého práva. Už ve třicátých letech ho soudruzi ze strany vyloučili, protože kritizoval politické procesy v Moskvě. V letech 1939 až 1945 byl vězněn v nacistických věznicích a koncentračních táborech.

Po válce spolupracoval s tiskem orientovaným na sociální demokraty a národní socialisty. Napsal knihu Čeké pohanství, v níž mimo jiné zpochybňuje existenci svatého Václava. Komunisté ho zatkli v listopadu 1949 a už nikdy ho nepustili. Označili ho za vůdce smyšlené trockistické skupiny a odsoudili k smrti. Rozsudek byl zrušen až v roce 1968, roku 1990 byl rehabilitován a o rok později mu Václav Havel udělil řád T. G. Masaryka. I. třídy.