Hasiči zachraňovali z AZ Toweru dělníka. Ale jen nanečisto

Brno - Brněnští hasiči si dnes cvičně vyzkoušeli záchranu dělníka z jeřábu u mrakodrapu AZ Tower. Práce ve výškách je velmi nebezpečná, ale k povolání hasiče-lezce patří. Proto je důležité, aby si záchranné týmy mohly vyzkoušet podobný zásah předtím, než půjdou do skutečné akce.

„AZ Tower jsme si vybrali proto, že jde o nejvyšší budovu v republice, vedle níž stojí momentálně asi 120 metrů vysoký jeřáb,“ popsal podmínky zásahu hasičský instruktor Jiří Bůček. Právě záchrana uvězněného figuranta z jeřábu byla hlavním cílem dnešního cvičení. „Nejvíce nebezpečný je prvotní přístup ke zraněnému a jeho případné vyproštění. Samotné spouštění dolů už je oproti tomu rutina,“ přiblížil průběh zásahu Bůček.

Video Záchrana dělníka z jeřábu (No comment)
video

Záchrana dělníka z jeřábu (No comment)

V tom s ním souhlasí i jeho kolega, hasič Petr Mrázek: „Existuje riziko, že se na nás zachraňovaný vrhne. Musíme být tedy schopní ho zpacifikovat, abychom ho bezpečně dostali dolů.“ Práce ve výškách je velmi stresující, proto je pro hasiče a záchranáře důležité, aby se v rámci cvičení dokázali připravit na co nejvíce možných situací. Figurant z dnešního zásahu byl nejprve pečlivě zajištěn ve speciálním postroji, kterému hasiči říkají evakuační šátek. Samotné spouštění z výšky více než sto metrů trvalo jen dvě minuty.

Ačkoliv u některých zásahů mohou záchranáři povolat i vrtulník, zrovna dnešní modelová situace nebyla pro takovou akci vhodná. Vrtulník by totiž mohl jeřáb zbytečně rozhýbat. „Je to zásah ve výšce, kde je odlišná teplota a vítr. Takže musíme být připravení, a co nejrychleji se s těmi podmínkami vyrovnat,“ upozornil na nároky práce ve výškách Mrázek.

Brněnští hasiči nejčastěji vyjíždějí k dělníkům, kteří uvíznou na lešení. Ať už dojde ke zranění, nebo jen dostanou závrať. Speciálně vyškolení hasiči pomáhají i uvíznutým dělníkům v šachtách. „Hodně zásahů absolvujeme i kvůli zavaleným lidem ve výkopech,“ připomenul Bůček. Každý rok evidují hasiči kolem dvaceti lezeckých zásahů.

Absolvovat speciální lezecký výcvik není vůbec jednoduchá záležitost. „Výcvik hasiče trvá asi rok, pak je z něj teprve lezec,“ uvedl Bůček, který se instruktáži hasičů a záchranářů věnuje.