Děti trpící cystickou fibrózou nelze poznat na první pohled. Jejich pot je ale pětkrát slanější než pot zdravých lidí, proto je známé i přízvisko slané děti. A právě jim je určen dnešní benefiční Větrníkový den, který se uskutečnil na 41 místech po celé republice.
Několik dobrovolníků se nad výrobou větrníků sešlo i v brněnském centru MaTáTa. „Větrníky budou 15. prosince prodávány na vánočním jarmarku, který pořádá naše centrum. Kdo si větrník za dobrovolný příspěvek zakoupí, přispěje slaným dětem na ozdravné pobyty, inhalátory a další pomůcky,“ vysvětlila organizátorka setkání Renata Nováková.

Hana Pajerská, maminka chlapce s cystickou fibrózou
Nad brněnskými výrobci větrníků převzala záštitu Hana Pajerská, sama matka chlapečka, který fibrózou trpí. „Myslím si, že povědomí o této nemoci zatím není v české společnosti dostatečné. A hlavě proto se pořádají tyto akce,“ vysvětlila matka.
Kde se budou větrníky vyrábět
- Boskovice
- Brno – RC MaTáTa
- Kroměříž
- Strážnice
Cystická fibróza je v současnosti nevyléčitelná. Onemocnění postihuje dýchací a zažívací systém postižených jedinců a je charakteristické tvorbou abnormálně hustého hlenu v těchto orgánech. Polovina nemocných cystickou fibrózou v České republice se dnes dožívá 32 let. V tuzemsku je diagnostikováno zhruba 600 nemocných, z nichž asi jedna třetina jsou dospělí. Mezi nimi třeba Radek Polášek. „Nemocí trpím od narození. Problémy jsem měl hlavně během školní docházky – pamatuji si na pravidelné hospitalizace a braní prášků. Důležité je přísné dodržování léčebných postupů. Jinak je to zvládnutelné,“ vysvětlil Polášek, který i v dospělosti skončí několikrát do roka v nemocnici. Část nemocných se ale neléčí vůbec nebo se léčí pod chybnou diagnózou.