Galerie Rubrum představuje v cyklu Dynamit Andreje Dúbravského

Ostrava - Jeden z nejúspěšnějších mladých slovenských malířů Andrej Dúbravský vystavuje v galerii Rubrum v Ostravě-Přívoze. Jako student posledního ročníku bratislavské Akademie výtvarných umění má už za sebou mimo jiné velkou samostatnou výstavu v prestižní galerii Jiří Švestka v Berlíně.

I když nástup Andreje Dúbravského na výtvarnou scénu je téměř raketový, v Česku ho zatím zná málokdo, vystavuje tady potřetí. Do originální koncepce malé ostravské galerie Rubrum přesně zapadá.

„Máme tady v galerii tři cykly - cyklus Staří psi, to je starý underground, Písmáci, což jsou autoři, kteří malují i píší, a třetí, ten je mi asi nejbližší, jsme nazvali Dynamit. Jsou to umělci mladí, talentovaní, nadějní, úžasní, a nespoutaní. A k nim patří právě Andrej Dúbravský,“ vysvětloval kurátor galerie Rubrum Ivan Motýl.

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové

Charakteristickým znakem tvorby Andreje Dúbravského je, že maluje mladíky se zaječíma ušima. „Zaječí uši pro mne symbolizují animálnost, mládí, chlapeckost a také jinakost,“ uvedl Andrej Dúbravský.

V poslední době si začal všímat také různých tělesných handicapů jako je obezita. Tento motiv se u něho objevil teprve nedávno. „Pochopil jsem z různých internetových blogů, že určitý handicap, když si najde to správné publikum, může být i předností a něčím pozitivním,“ vysvětloval malíř.

Teprve pětadvacetiletý Andrej Dúbravský je úspěšný v zahraničí i doma na Slovensku, kde aktuálně získal hlavní cenu v soutěži pro malíře do pětatřiceti let Malba 2012.

V nebližší době čekají mladého umělce galeristé v Japonsku nebo New Yorku. Kromě malování se věnuje také filmu. Tento rok si zahrál například v hororu Zlo nebo ve filmu Andělé.