Medvědice Cora v brněnské zoo porodila dvojčata

Brno - Lední medvědice Cora z brněnské zoo v sobotu odpoledne přivedla na svět dvě živá mláďata. Informovala o tom mluvčí zoo Monika Brindzáková. Pokud překonají první měsíc od porodu, mají podle chovatelů velkou naději na přežití. Cora před pěti lety úspěšně odchovala dvě mláďata Billa a Toma. Loňská mláďata však sežrala - podle veterinářů jejich matka zřejmě vycítila, že nebyla životaschopná.

„Cora se nyní chová jako vzorná matka a už byl slyšet i typický zvuk kojení,“ uvedl chovatel Miloslav Waltr, který celý víkend medvědici bedlivě sleduje pomocí kamer. Podle zvukových i pohybových projevů medvíďat je prognóza zatím příznivá. První týden po porodu je důležitý pro hormonální přípravu medvědice na mateřskou roli.

Zda se medvíďatům povede přežít a jak se jim během prvních dnů života povede, budou moci zájemci sledovat v on-line přenosu z medvědího porodního boxu na www.zoobrno.cz.

Ošetřovatelé vidí díky kamerám, co se děje v porodním boxu
Zdroj: ČT24

O tom, že je medvědice znovu březí, informovala zoo koncem září, kdy od ní chovatelé oddělili jejího partnera Umcu. Péči o březí Coru konzultovali dokonce s kolegy z moskevské zoo - doufali, že díky lepšímu krmení bude Cora v dobré kondici a odchov dalších mláďat se opět podaří. Loňská mláďata totiž přišla na svět podvyživená.

„Coře jsme na radu pracovníků moskevské zoo změnili krmné dávky. Přidali jsme jí ryby a rybí tuk. Zdá se nám, že je silnější a v lepší kondici,“ uvedl v září ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Ošetřovatelé se dokonce na doporučení snažili sehnat pro Coru tulení tuk, to se však nepodařilo.

Na porod se Cora začala připravovat už v polovině listopadu. Zřejmě vzhledem k teplému počasí přes den zůstávala volně ve výběhu a do porodního brlohu uléhala až na noc. V zoo proto od 12. listopadu omezili pohyb návštěvníků v blízkosti výběhu ledních medvědů, aby měla nastávající matka dostatek klidu.

„V posledních dnech Cora nejedla skoro nic, což bylo známkou blížícího se porodu,“ řekla Brindzáková. Zdravá medvíďata by podle ní byla nejkrásnějším dárkem k 60. narozeninám zoo.

Odchov v zajetí je extrémně náročný

Odchov ledních medvědů se mnohdy nemusí podařit, podle statistik přežije v zajetí do dospělosti je osm procent mláďat. Ani v přírodě není číslo o mnoho vyšší.

V roce 2007 Cora úspěšně odchovala dvojčata Toma a Billa. Medvíďata pojmenovaná po zpěvácích německé hudební skupiny Tokio Hotel tehdy brněnské ZOO přinesla do pokladny asi tři miliony korun, návštěvnost se zvedla o 70 tisíc lidí a obchody prodávaly stovky plyšových ledních medvídků. Bill a Tom odešli ve věku 15 měsíců do jiných zoologických zahrad - Bill do německého Gelsenkirchenu a Tom do Prahy. Samice přivedla na svět dvojčata i loňský rok, nepodařilo se je ale odchovat. Čtrnáctiletá lední medvědice má za sebou již čtyři neúspěšné porody.