Vánoční trhy v Brně jsou zatím bez problémů, tvrdí inspektoři

Brno – Na vánoční trhy v Brně už kromě lidí, kteří si chtějí užít vánoční atmosféru, vyrazili i pracovníci České obchodní inspekce. Kontrolovali například označení zboží, deklarovanou váhu nebo jasně rozpoznatelnou cenu. A taky takzvané rodné listy u lahví s alkoholem. Zatím žádné pochybení nenašli.

„Už jsme prošli pár stánků, kontroly pořád probíhají, ale zatím je vše v pořádku. Je pravda, že se to rok od roku zlepšuje,“ uvedla ředitelka jihomoravského inspektorátu České obchodní inspekce Tatiana Neuhybelová. Pod drobnohled inspektorů se nedostávaly jen případné nepoctivé váhy a míry, ale i doklady k alkoholu, který je oblíbenou součástí horkých míchaných nápojů. „Obchodníci předkládají i takzvané rodné listy k alkoholu. Pokud by potřebné doklady chyběly, zjištění postupujeme buď krajské hygienické stanici, nebo Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ vysvětlila Neuhybelová s tím, že žádný takový případ zatím kontrola neodhalila. 

Video Hovoří ředitelka krajské ČOI Tatiana Neuhybelová
video

Hovoří ředitelka krajské ČOI Tatiana Neuhybelová

Zatímco dřív byla pochybení při prodeji častější, dnes už si obchodníci dávají větší pozor. „Už jsme zvyklí, kontroly chodí každý rok. Stejně tady musí být každý den uklizeno a všechno v pořádku, takže se nějak zvlášť nepřipravujeme,“ vysvětlila prodavačka Jaroslava Vrabcová. 

V Praze zákon dodržují, jinde tolerují porušování

Ilustrační fotoZatímco v Brně mohou prodejci na vánočních trzích nabízet jakkoliv silný alkohol, v Praze není na trzích k sehnání silnější než patnáctiprocentní destilát. Lidé se tam mohou zahřát maximálně u stánků s medovinou či svařeným vínem. Prodej tvrdého alkoholu, ale třeba i grogu je zakázán. Prodávání lihovin s obsahem nad 15 procent alkoholu ve stáncích a na trzích už před lety zakázal zákon o spotřebních daních, pražské úřady ale dosud porušení na vánočních trzích tolerovaly. Kvůli nedávné metanolové aféře chce ale letos pražský magistrát stánkaře více kontrolovat a porušení zákazu prodeje tvrdého alkoholu trestat.