Policejní pes tři kilometry stopoval zloděje. A dopadl ho

Brno - Výkon jako z akčního filmu předvedl sedmiletý německý ovčák Marko. V náročném terénu se svým psovodem pronásledoval zloděje, který si z benzínové pumpy odnesl třicet tisíc korun. Náročnou akci zvládl na jedničku a pachatele dopadl. Jedná se o jeden z nejlepších zákroků jihomoravských psovodů.

Jako služební pes překonal Marko veškerá očekávání, když v náročném terénu neztratil stopu ani po více než tříkilometrovém sledování zloděje. „Podobná zadržení jsou výjimečná, je jich poměrně málo,“ potvrdil mimořádnost výkonu psovod ovčáka Marka Vojtěch Konečný.

Při stopování museli pes i policista překonávat náročné překážky, jako třeba 1,8 metru vysoký plot s ostnatým drátem. Pachatel totiž záměrně kličkoval a přelézal různé překážky ve firemních areálech, aby svým pronásledovatelům ztížil sledování.

Zloděj na útěku předtím přepadl benzínovou stanici na Vídeňské ulici, odkud si odnesl lup ve výši třicet tisíc korun. Tutéž benzínku přitom vykradl již posedmé. „Lupič rozbil okýnko, tak se dostal dovnitř, kde sebral peníze i spoustu kartonů cigaret,“ popsala jeho chování pracovnice benzínové stanice Radmila Maradová. Ve dvě hodiny ráno byl do služby povolán psovod i se svým německým ovčákem. „Okolí benzínky je velmi frekventované, a to jak co do počtu lidí, tak i aut. Pes ale přesto stopu zachytil,“ vysvětlil policista Peter Okasa.

Psovod musel se svým oddaným služebním psem několikrát překonávat potok. Psa Marka přitom přenášel v náručí přes úzkou lávku nad ledovou vodou. Po třech kilometrech se ale na obzoru objevila silueta podezřelého muže, který se dal okamžitě na útěk. Pes zloděje během chvilky dohnal a povalil na zem. U zpacifikovaného muže pak věrně počkal na svého psovoda, který muži nasadil pouta.

Pes - nejlepší přítel strážníka

Němečtí ovčáciSlužební pes se pro své budoucí poslání cvičí už od štěněčího věku. Nejproduktivnější je pak okolo pátého roku života. Služebním psem je nejčastěji německý ovčák, labrador nebo rotvajler. Policisté využívají pomoci svých čtyřnohých kolegů především při hledání osob, munice či drog.


V regionu slouží více než šedesát služebních policejních psů, podobný zákrok je ale spíše výjimečný. Sledováním pachatele na více než tříkilometrovou vzdálenost v náročném terénu předvedl Marko unikátní výkon. „V městských podmínkách je stopování těžké už na vzdálenost jednoho kilometru. Takový úspěch, to se stane spíš při výjezdu na venkov,“ dodal Konečný.